Drogi to nie wszystko. Jak zatrzymać wyludnianie się lubelskich gmin?

20231009 141923 1 2023 10 17 215748

Coraz bardziej w krajach Unii Europejskiej wyludniają się obszary rolnicze. Komisja Europejska prognozuje, że w ciągu najbliższych 10 lat tereny takie opuści migrując do miast lub bogatszych regionów około 30 milionów osób.

CZYTAJ: „Dane są alarmujące”. Lubelskie jednym z najszybciej wyludniających się regionów

– Zahamowania tego trendu dzięki nowym funduszom spójności wymaga też Lubelszczyzna – mówi uczestniczący w posiedzeniu Komitetu Regionów w Brukseli marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski: – W województwie lubelskim ma 213 gmin mamy około 140 zagrożonych trwałą marginalizacją. To oznacza, że funkcje tych gmin, które służą mieszkaniu, nauce i rozwojowi gospodarczemu, zanikają. Dlatego te gminy się wyludniają. W nowej perspektywie unijnej te 140 gmin będziemy bardziej wspomagać. I są na to pieniądze. Ale muszą być też jeszcze pieniądze ze strony rządu. Bo żeby móc zatrzymać Lubelaków, aby nie wyjeżdżali z Lubelszczyzny, musimy stwarzać jak najlepsze warunki. Bo drogi to nie wszystko.

CZYTAJ: To migracja w poszukiwaniu atrakcyjniejszych miejsc pracy. Dr Robert Szwed o wyludnianiu ściany wschodniej Polski

Według Wojewódzkiego Urzędu Statystycznego w Lublinie w ubiegłym roku liczba mieszkańców regionu zmniejszyła się na skutek migracji o blisko 4700 osób, do poniżej dwóch milionów 25 tysięcy.

JB / opr. ToMa

Fot. pixabay.com / Jacek Bieniaszkiewicz

Exit mobile version