Coraz bardziej w krajach Unii Europejskiej wyludniają się obszary rolnicze. Komisja Europejska prognozuje, że w ciągu najbliższych 10 lat tereny takie opuści migrując do miast lub bogatszych regionów około 30 milionów osób.
CZYTAJ: „Dane są alarmujące”. Lubelskie jednym z najszybciej wyludniających się regionów
– Zahamowania tego trendu dzięki nowym funduszom spójności wymaga też Lubelszczyzna – mówi uczestniczący w posiedzeniu Komitetu Regionów w Brukseli marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski: – W województwie lubelskim ma 213 gmin mamy około 140 zagrożonych trwałą marginalizacją. To oznacza, że funkcje tych gmin, które służą mieszkaniu, nauce i rozwojowi gospodarczemu, zanikają. Dlatego te gminy się wyludniają. W nowej perspektywie unijnej te 140 gmin będziemy bardziej wspomagać. I są na to pieniądze. Ale muszą być też jeszcze pieniądze ze strony rządu. Bo żeby móc zatrzymać Lubelaków, aby nie wyjeżdżali z Lubelszczyzny, musimy stwarzać jak najlepsze warunki. Bo drogi to nie wszystko.

Według Wojewódzkiego Urzędu Statystycznego w Lublinie w ubiegłym roku liczba mieszkańców regionu zmniejszyła się na skutek migracji o blisko 4700 osób, do poniżej dwóch milionów 25 tysięcy.
JB / opr. ToMa
Fot. pixabay.com / Jacek Bieniaszkiewicz
Pliki dźwiękowe
Jarosław Stawiarski










![Ulica jak rzeka. Został uszkodzony wodociąg [ZDJĘCIA] 10 EAttachments96837395df4d20d0c607d1b75e7534a645c3459 xl](https://radio.lublin.pl/wp-content/uploads/2026/08/EAttachments96837395df4d20d0c607d1b75e7534a645c3459_xl-350x250.jpg)

