Kolejnych odkryć dokonano podczas prac wykopaliskowych w Tarnoszynie w gminie Ulhówek w powiecie tomaszowskim.
Na terenie należącym do prywatnej osoby od wielu lat są wyorywane kamienne głazy. W trakcie zakładania linii światłowodowej natrafiano na czaszki i kości ludzkie. Archeolodzy założyli, że może się tu znajdować grób kultury amfor kulistych, pochodzący z pierwszej połowy III tysiąclecia p.n.e. Jeden taki grób został już tu odkryty.
CZYTAJ: Niezwykłe odkrycie archeologiczne na terenie parafii. Wykopano aż 100 tysięcy zabytków [ZDJĘCIA]
W trakcie wykopalisk w sierpniu i wrześniu znaleziono 17 obiektów, z których 11 związanych jest z nowożytnym cmentarzem chrześcijańskim. Były to szkielety ludzkie, fragment deski z trumny i 4 miedziane królewskie szelągi Jana Kazimierza (tzw. boratynki) oraz dwa obiekty gospodarcze z późnośredniowieczną i nowożytną ceramiką.
„Na podstawie znaleziska monet (…) możemy stwierdzić, że cmentarz funkcjonował w drugiej połowie XVII w. Jest to najstarszy cmentarz chrześcijański z Tarnoszyna, nieznany ze źródeł historycznych. Na tym etapie badań nie znamy pełnego zasięgu cmentarza oraz jego początków. Nie wiemy również do kiedy funkcjonował w tym miejscu, ale zapewne nie dłużej niż do początków lub połowy wieku XVIII w.” poinformował lubelski wojewódzki konserwator zabytków.
Badania były finansowane przez Muzeum Regionalne w Tomaszowie Lubelskim i Stowarzyszenie „Robim Co Możem” z Ulhówka. W planach jest zbadanie zasięgu cmentarza oraz wykonanie specjalistycznych analiz dla pozyskanych materiałów kostnych.
PaSe / opr. PrzeG
Fot. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków FB