Na kilka dni przed premierą spektaklu radiowego „Trzy po trzy” Aleksandra Fredry w rozmowie na jego temat, prowadzonej przez Gabrielę Figurę, udział wzięli: Edyta Ostojak – Mącik, która obok Mariusza Bonaszewskiego występuje w słuchowisku, Jarosław Cymerman, zastępca dyrektora ds. programowych Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie i Grażyna Lutosławska, autorka adaptacji i reżyserka. Premiera spektaklu radiowego “Trzy po trzy” na antenie Radia Lublin i Radia Dla Ciebie w sobotę, 21 października o godz. 20.15. Realizacja Piotr Król, muzyka Piotr Selim. Słuchowisko powstaje w ramach Kolekcji Sztuki Romantycznej.
Opowieść o obrazie Teresy Roszkowskiej „Fantazja kazimierska” zainauguruje w „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej” nowy cykl zatytułowany: „Jeden obraz”. Będą to wizyty w galeriach i muzeach (na początek odwiedzimy stałą ekspozycję w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu), po to, żeby przystanąć przed jednym obrazem i na nim skupić swoją uwagę. Takie „powolne oglądanie” staje się powoli trendem w świecie. Zachęca do niego m.in. londyńska Tate Modern na stronie, na której czytamy m.in.: „Badania wykazały, że odwiedzający galerie sztuki spędzają średnio osiem sekund na oglądaniu każdego wystawionego dzieła. Ale co się stanie, jeśli spędzimy pięć minut, piętnaście minut, godzinę lub popołudnie naprawdę szczegółowo przyglądając się dziełu sztuki? Slow looking to podejście oparte na założeniu, że jeśli naprawdę chcemy poznać dzieło sztuki, musimy spędzić z nim czas. Slow looking nie polega na tym, że kuratorzy, historycy czy nawet artyści mówią Ci, jak powinieneś patrzeć na sztukę. Chodzi o Ciebie i dzieło sztuki, dając sobie czas na dokonanie własnych odkryć i nawiązanie z nim bardziej osobistego kontaktu. Pamiętaj, że gapienie się na sztukę nie jest niegrzeczne”. „Fantazji kazimierskiej” Teresy Roszkowskiej przyjrzymy się razem z Dorotą Seweryn – Puchalską, historyczką sztuki, która kieruje Odziałem Kamienica Celejowska.
„Poezja rodzi się nie ze słów, ale z relacji między słowami” mówił kilka lat temu w Radiu Lublin litewski poeta, Antanas A. Jonynas. Podczas spotkania, które prowadził red. naczelny kwartalnika Akcent, Bogusław Wróblewski, swoje teksty czytali też Birute Jonuškaite i Vladas Braziunas. Tłumaczenia ich nowych tekstów znalazły się pośród innych w ostatnim numerze Akcentu, którego promocja odbyła się kilka dni temu. Zanim wrócimy do tego wieczoru, przypomnijmy sobie fragmenty tego spotkania sprzed kilku lat.
Hanna Lewandowska – autorka słów i Piotr Selim – kompozytor, zaproszą na premierę Oratorium „Dla ocalałych dom”. Libretto powstało na podstawie Hymnu o miłości wg św. Pawła. „Dla ocalałych dom – czytamy w zaproszeniu – to symboliczne, bezpieczne miejsce dla człowieka, który szczególnie dziś powinien zdawać sobie sprawę z tego, że w każdym wymiarze – miłość to wolność, nienawiść to wojna. Słowa oratorium nawiązują więc do podstawowych wartości istotnych w życiu”.
W 376 odcinku słuchowiska „Bazarek” Stanisław humminguje, a Wiesława się zakochuje.
Na zdjęciu rejestracja rozmowy na temat książki “Trzy po trzy” Aleksandra Fredry, fot. Paweł Pikul