„Żaden wyrok nie dyskwalifikuje”. Mjr Krzysztof Madejek o studiach dla osadzonych

p1110210 2023 09 27 075938 750x375 2023 09 27 104108

Ponad 20 nowych studentów rozpocznie naukę w Centrum Studiów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego dla Osadzonych w Areszcie Śledczym w Lublinie.

Współpraca KUL-u z lubelskim aresztem trwa od 10 lat. Na początku mogli studiować jedynie osadzeni w Lublinie. To drugi rok działania Centrum, w którym mogą studiować osadzeni także z innych okręgów.

Na studia w roku akademickim 2023/24 zrekrutowało się 23 osadzonych. 11 osób rozpocznie studia licencjackie, 12 magisterskie, na pozostałych rocznikach jest 29 studentów.

– Komisja rekrutacyjna jest powoływana w lubelskim Areszcie. Jednym z kryteriów jest dotychczasowy przebieg odbywania kary – mówił w Polskim Radiu Lublin kierownik Działu Penitencjarnego Aresztu Śledczego w Lublinie, major Krzysztof Madejek. – Nie bierzemy pod uwagę tego, za co osadzony odbywa karę pozbawienia wolności. Żaden wyrok, żadna kara ani jej długość nie dyskwalifikuje ani nie pretenduje do tego, żeby taki osadzony miał większe szanse, żeby być przyjętym lub odrzuconym. Dyrektor Aresztu powołuje komisję rekrutacyjną, w skład której wchodzą funkcjonariusze różnych pionów służby, działu ochrony, działu penitencjarnego. Jest wychowawca, psycholog.

Cała rozmowa w materiale wideo:

Studenci-osadzeni rozpoczynający studia na kierunku nauki o rodzinie, specjalność asystent osoby niesamodzielnej (studia licencjackie) i specjalność animacja środowiska społecznego (studia uzupełniające magisterskie) przyjechali do Lublina z jednostek penitencjarnych w okręgach: lubelskim, warszawskim, opolskim, koszalińskim, poznańskim, olsztyńskim.

CZYTAJ: Zza krat na uczelnię. Osadzeni będą studiowali na KUL-u

RMaj / opr. WM

Fot. PrzeG

Exit mobile version