Specjalnie gogle VR pomagają w leczeniu pacjentów w SPSK 4 w Lublinie. Dzięki rozszerzonej rzeczywistości osoby z ciężkimi schorzeniami neurologicznymi mogą szybciej wrócić do zdrowia. Pacjenci wykonują ćwiczenia w wirtualnym świecie, co poprawia ich sprawność ruchową.
– Bardzo mi to pomaga – przyznaje pan Krzysztof, jeden z pacjentów szpitala. – Chociaż jeżdżę na wózku, mój refleks jest lepszy. Świat w wirtualnej rzeczywistości jest całkowicie inny. Może to bardziej ekscytuje człowieka i motywuje do dalszego działania.
Szpital przy ul. Jaczewskiego w Lublinie jako jedyny w regionie korzysta ze wspomnianych urządzeń w leczeniu pacjentów.
– Pomimo tej technologii podczas rehabilitacji pacjenta nadal ogromne znaczenie mają fizjoterapeuci – zaznacza kierownik Kliniki Ortopedii i Rehabilitacji SPSK 4 w Lublinie, prof. Tomasz Blicharski. – Fizjoterapeuta dba tak naprawdę o tego pacjenta, czyli przekazuje mu wszystkie informacje, pilnuje tego, żeby ćwiczenia były poprawnie wykonane, i uczy, jak można samodzielnie wykonywać ćwiczenia. Pacjent zwiększy czas, w którym będzie ćwiczył.
Ćwiczenia wykonywane z użyciem gogli VR nie zastępują jednak tradycyjnej rehabilitacji, a są jej uzupełnieniem.
CZYTAJ: Miejsce na miarę XXI wieku. Nowoczesna porodówka w kraśnickim szpitalu [ZDJĘCIA]
Wykorzystywanie urządzeń w SPSK 4 jest możliwe dzięki współpracy szpitala ze startupem BioMinds Healtcare. Do tej pory w ramach programu prowadzonego w Klinice Ortopedii i Rehabilitacji przebadano 18 pacjentów.
MaTo / opr. WM
Fot. Piotr Michalski