Wiemy, kiedy drugi Polak może polecieć w kosmos

uznanski 2023 09 30 193936

– Liczymy, że w listopadzie 2023 Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) podejmie oficjalnie decyzję o misji polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego (na zdj.), który już w sierpniu 2024 r. może polecieć w kosmos – powiedział w sobotę w Łodzi minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Drugi Polak w historii poleci w kosmos

8 sierpnia 2022 roku ogłoszono, że drugi Polak w historii poleci w kosmos. Potwierdził to wówczas szef MRiT. – Historia dzieje się na naszych oczach. Drugi w dziejach Polski nasz astronauta podejmie się misji kosmicznej. Zaprezentujemy naszego kandydata Sławosza Uznańskiego – ogłosił prawie dwa miesiące temu Waldemar Buda. 

CZYTAJ: Sławosz Uznański: mamy ogromny potencjał, żeby zaistnieć na rynku kosmicznym [ZDJĘCIA]

W sobotę, podczas pikniku kosmicznego dla dzieci i młodzieży w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, minister powiedział, że misja Uznańskiego wydaje się być przesądzona. – Nie mamy “planu B”. Jako naszego kandydata zaprezentowaliśmy Sławosza. To jest nasz najlepszy człowiek, który może polecieć w kosmos. W listopadzie ESA podejmie oficjalnie decyzję o misji drugiego polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego, który już w sierpniu 2024 r. może polecieć w kosmos – podkreślił Buda.

“Jest też trochę obaw”

Polski astronauta nie podaje na razie daty lotu. – Na to będziemy musieli poczekać. To dyskusja z międzynarodowymi partnerami i w tym momencie nie ma oficjalnej daty – powiedział podczas łódzkiego pikniku Sławosz Uznański.

CZYTAJ: Sławosz Uznański: Chcę przetrzeć szlak dla kolejnych polskich astronautów [ZDJĘCIA]

– Nie mogę się doczekać – dodał. – Chciałbym być mocno przygotowany do tego lotu – zaznaczył. – Tym co, czuję jest duży respekt do tej rakiety, do tej energii tam skomasowanej, która wynosi astronautów na orbitę. Na pewno jest też trochę obaw, ale jest też sporo ekscytacji z mojej strony – zapewnił.

Astronauta i inżynier Sławosz Uznański jest doktorem elektroniki. Pracuje w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN). Urodził się w Łodzi 39 lat temu, ukończył Politechnikę Łódzką. Europejska Agencja Kosmiczna wybrała Uznańskiego do grupy rezerwowej korpusu astronautów.

CZYTAJ: Kosmos do przyziemnych celów. Dobry moment na „nieziemski” biznes

Resort rozwoju i technologii latem ogłosił, że w 2023 r. Polska zwiększyła składkę finansową do ESA o 295 mln euro. Dzięki temu – jak podkreśliło ministerstwo – polskie firmy będą mogły wziąć udział w wielu programach rozwoju technologii, produktów i usług z zakresu łączności satelitarnej, nawigacji czy obserwacji Ziemi.

RL / PAP / opr. ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version