W bychawskim zespole szkół czytają “Nad Niemnem”

pexels rdne stock project 5530681 2023 09 07 084827

Powieść “Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej wybrzmi dziś (06.09) w szkole im. ks. Antoniego Kwiatkowskiego w Bychawie. Akcję w ramach “Narodowego Czytania” organizują uczniowie i nauczyciele tej placówki. 

Wśród czytających znajdą się między innymi starosta lubelski – Zdzisław Antoń, radna Sejmiku Województwa Lubelskiego – Magdalena Filipek – Sobczak, a także radni powiatu lubelskiego. 

Początek czytania w Zespole Szkół im. ks. Antoniego Kwiatkowskiego przy ul. Piłsudskiego w Bychawie o godzinie 10.00.

Akcja “Narodowe Czytanie” organizowane jest od 2012 r.

Akcja “Narodowe Czytanie” organizowana jest przez prezydenta Polski od 2012 roku. Lekturą pierwszej edycji był “Pan Tadeusz”. W kolejnych latach czytano między innymi: “Potop”, Quo vadis”, “Wesele” czy “Moralność Pani Dulskiej”.

Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą “Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później przeczytano “Trylogię” Henryka Sienkiewicza.

W 2015 roku w warszawskim Ogrodzie Saskim prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser–Dudą rozpoczęli Narodowe Czytanie “Lalki” Bolesława Prusa. W 2016 roku czytano “Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, a w 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było “Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

Akcja Narodowego Czytania w 2018 roku miała wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury “Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, Antologii Niepodległości – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych  do kanonu polskiej literatury patriotycznej.

W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były “Nowele polskie” – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. Nowele zostały wybrane przez Parę Prezydencką z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

Lekturą Narodowego Czytania 2020 była “Balladyna” Juliusza Słowackiego, rok później “Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, a w 2022 roku – w Roku Romantyzmu Polskiego – w całej Polsce i na świecie odbyło się Narodowe Czytanie “Ballad i romansów” Adama Mickiewicza.

ToMa / opr. AKos

Fot. pexels.com

Exit mobile version