Ulmowie – Tryptyk

ulmowie post 1 2023 09 07 140342

„Ulmowie – Tryptyk” , to dziennikarska próba przedstawienia faktów, ale też szersze spojrzenie na kontekst wydarzeń sprzed prawie 80 lat. O świcie 24 marca 1944 roku, pięciu niemieckich żandarmów i kilku granatowych policjantów z posterunku w Łańcucie, pojawiło się w domu Józefa i Wiktorii Ulmów w Markowej. Dowódca grupy por. Eilrt Dieken otrzymał informację o ukrywających się u Ulmów Żydach z rodzin Goldmanów, Szallów, Didnerów i Gruenfeldów.

Niemcy dokonali brutalnej egzekucji zabijając 17 osób, w tym wszystkie dzieci i brzemienną Wiktorię Ulme. Wszystkie ofiary wrzucono do dwóch dołów wykopanych na podwórku.

Po bardzo wielu latach od tych wydarzeń, udało się historykom ustalić niemal wszystkie szczegóły zbrodni, ale także nazwiska żydowskich ofiar i wiele faktów związanych z życiem Ulmów i ukrywających się u nich rodzin Żydowskich.

Udało się także, przywrócić należnej pamięci postawę Józefa i Wiktorii. I chociaż o wydarzeniach w Markowej od zawsze pamiętały rodziny ofiar i mieszkańcy wsi, to dopiero w latach ‘90 XX wieku zaczęto o heroizmie i tragedii Ulmów mówić głośno. W 1995 roku pośmiertnie otrzymali tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, w 2003 roku Archidiecezja Przemyska rozpoczęła proces beatyfikacyjny całej Rodziny, a w roku 2016 otwarto w Markowej Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów.

Jak przedstawiają się fakty związane z wydarzeniami w Markowej w 1944 roku? W jaki sposób kształtowała się pamięć o Ulmach i żydowskich rodzinach Goldmanów, Szallów, Didnerów i Gruenfeldów? Dlaczego proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów był wyjątkowy i nietypowy?

Na te pytania stara się odpowiedzieć Adam Głaczyński w trzech audycjach pt. ‘’Tryptyk – Ulmowie – Rodzina, Pamięć, Świętość’.

„Ulmowie – Tryptyk” w Radiu Lublin w niedzielę, 10 września.
I część tuż po godz. 17.00, II część po godz. 18.00, III część po  godz.19.00.

Exit mobile version