“To była zbrodnia wojenna”. Upamiętnienie 84. rocznicy niemieckiej agresji we Frampolu

frampol 2023 09 01 172836

We Frampolu w powiecie biłgorajskim rozpoczynają się uroczystości upamiętniające 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej. We wrześniu 1939 roku niemieckie lotnictwo zbombardowało Frampol i zniszczyło go w 80 procentach. 

– W uroczystościach biorą udział między innymi: marszałek Sejmu Elżbieta Witek, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, a także minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Uroczystości odbywają się na rynku przed pomnikiem odzyskania niepodległości. Mieszkańcy zgromadzili się bardzo licznie: zarówno młodzi, jak i starsi. Mówili, że nie może ich tam zabraknąć. A pamięć o niemieckich zbrodniach jest bardzo żywo, pomimo upływu lat – relacjonuje z Frampola Tomasz Maczulski.

– To była zbrodnia wojenna, której do tej pory nikt nie rozliczył – mówi burmistrz Frampola, Józef Rudy. – Jestem wdzięcznym tym pokoleniom, które podjęły trud odbudowy Frampola. Na dzisiaj to jest jedno z najmniejszych miasteczek – liczy 1,5 tysiąca mieszkańców. Ale są to ludzie dumni, którzy mają legitymację (uprawnienie) do tego, żeby być takowymi, z tego względu, że ich rodzice i dziadkowie odbudowali miasto ze zgliszcz i popiołów. We Frampolu ocalały tylko dwa budynki: kościół pw. św. Jana Nepomucena i szkoła podstawowa. W tej ostatniej dzień później były koszary.

Zdaniem historyków atak nie miał żadnego znaczenia militarnego, bo w mieście nie było istotnych obiektów wojskowych. Bombardowanie miasteczka przywoływane jest jako przykład niemieckiego barbarzyństwa podczas kampanii wrześniowej 1939 roku. Podczas uroczystości w 80. rocznicę bombardowania premier Mateusz Morawiecki określił Frampol mianem “polskiej Guerniki”.

Zdaniem niektórych historyków Niemcy wykorzystali miasto jako poligon testowy. Frampol ze swoim regularnym planem ulic i  rynkiem przypominał tarczę strzelecką. Niemcy podczas bombardowania używali między innymi specjalnych bomb zapalających.

CZYTAJ: Frampol to symbol hitlerowskiego barbarzyństwa. Uroczystości w „polskiej Guernice” [ZDJĘCIA]

Utrudnienia we Frampolu

W związku z obchodami upamiętniającymi 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej we Frampolu występują utrudnienia w ruchu. W piątek 1 września od godziny 15.00 do około godziny 20.00 zamknięta jest całkowicie dla ruchu droga wojewódzka nr 835 we Frampolu, od skrzyżowania typu rondo z drogą krajową nr 74 Zosin – Janów Lubelski.   

Kierowcy, którzy podróżują z Lublina do Biłgoraja drogą wojewódzką 835, są kierowani przez funkcjonariuszy policji na drogę krajową 74, następnie na ulicę Zamojską, Targową i Przemysłową, którą dojadą znów do wojewódzkiej trasy 835.

Od Biłgoraja ruch odbywa się ulicą Przemysłową, Orzechową, Zamojską, do drogi krajowej nr 74 i do ronda na trasie wojewódzkiej nr 835.

Dodatkowo od godzin porannych dnia 1 września w centrum Frampola obowiązuje bezwzględny zakaz parkowania.

MaTo / opr. ToMa

Fot. Iwona Burdzanowska

 

Exit mobile version