Sławosz Uznański: Chcę przetrzeć szlak dla kolejnych polskich astronautów [ZDJĘCIA]

slawosz1 2023 09 17 205227

– Mam nadzieję, że czeka na mnie misja kosmiczna, która przetrze szlaki dla kolejnych polskich astronautów – mówił w niedzielę (17.09) w Lublinie Sławosz Uznański. Kandydat do udziału w załogowym locie na Międzynarodową Stację Kosmiczną dwa tygodnie temu rozpoczął trening w Europejskiej Agencji Kosmicznej. 

ZOBACZ ZDJĘCIA:

CZYTAJ: Minister Buda: Polski astronauta poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Polska w ostatnim czasie zwiększyła wkład do ESA o dodatkowe blisko 300 milionów euro, dzięki czemu stała się poważnym partnerem w programie rozwoju technologii kosmicznej – mówi Uznański. – To jest inwestycja w nasz sektor prywatny, przedsiębiorstwa w Polsce, które budują technologię kosmiczną. Myślę, że dzisiaj mamy ogromny potencjał, żeby rzeczywiście zaistnieć w większym wymiarze na rynku kosmicznym, budować naszą technologię, a później komercjalizować ją na arenie międzynarodowej. Nawet w Lublinie jest firma CortiVision, która już „latała” w kosmos podczas poprzedniej misji Axiom 2, która wystartowała w maju 2023 roku.

CZYTAJ: Spotkanie z astronautą – Kosmiczny Dzień Dziecka w Lublinie

Załogowy lot na Międzynarodową Stację Kosmiczną ma odbyć się w drugiej połowie 2024 roku. Jeśli Uznański będzie na pokładzie, stanie się drugim – po generale Mirosławie Hermaszewskim – Polakiem w kosmosie.

CZYTAJ: Polski naukowiec wybrany przez Europejską Agencję Kosmiczną do Rezerwy Astronautów ESA

Uznański w Lublinie był gościem Tygodnia Direction Earth/Space. Wydarzenie ma przybliżyć potencjał wykorzystywania danych satelitarnych z obserwacji Ziemi.

CZYTAJ: Sławosz Uznański poleci w kosmos jako drugi Polak w historii?

– Czuję dużą ekscytację na myśl o tym, że mogę „wejść w buty” Hermaszewskiego – mówi Uznański. – Jest pewna dawka niepewności. Nie wiem, co mnie czeka, ale dwa tygodnie temu zacząłem trening. Jest w nim troszeczkę wszystkiego, co może astronautę czekać później w warunkach operacyjnych. Jest duża dawka: czystej matematyki, biologii, medycyny. Ale także bardzo duża dawka inżynierii systemów kosmicznych, czyli jak działa stacja kosmiczna, w jaki sposób komunikuje się z Ziemią. W moim przypadku dostałem największą „dawkę” inżynierską, która z drugiej strony jest moją specjalnością. Mam więc nadzieję, że sobie poradzę.

Sławosz Uznański urodził się w 1984 roku. W 2011 roku obronił pracę doktorską poświęconą projektom odpornym na promieniowanie do zastosowań kosmicznych na francuskiej uczelni (Université d’Aix-Marseille).

W listopadzie 2022 roku został wybrany rezerwowym astronautą Europejskiej Agencji Kosmicznej.

EwKa / opr. ToMa

Fot. Krzysztof Radzki

Exit mobile version