Twórca z województwa lubelskiego znalazł się wśród laureatów dorocznych Nagród Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wręczonych w Warszawie. Za całokształt twórczości nagrodzono reżysera teatralnego i wykładowcę Włodzimierza Staniewskiego. Nagrodę odebrał również muzyk ludowy z województwa lubelskiego.
Włodzimierz Staniewski to założyciel i wieloletni dyrektor Ośrodka Praktyk Teatralnych “Gardzienice”, reżyser teatralny, wykładowca, autor międzynarodowych projektów kulturalnych. W latach 1970-1971 był aktorem Teatru STU, gdzie jako aktor zadebiutował w spektaklu “Krajobrazy”.
CZYTAJ: Znamy laureatów Festiwalu „Jawor – u źródeł kultury”
W latach 1971-1975 współpracował z Jerzym Grotowskim w Teatrze Laboratorium. Następnie był związany z lubelskim teatrem “Scena 6” Henryka Kowalczyka. W 1977 r. założył Ośrodek Praktyk Teatralnych “Gardzienice”, gdzie wykreował niepowtarzalny styl prezentowanych spektakli oraz własna metodę pracy aktorskiej. Ośrodek ten w ciągu ponad 40 lat działalności zyskał międzynarodową renomę i uznanie.
CZYTAJ: Zmiany dyrektorskie w Ośrodku Praktyk Teatralnych „Gardzienice” i w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce
Wybitne osiągnięcia i działalność laureata została uhonorowana wieloma ważnymi nagrodami i odznaczeniami, m.in. Nagrodą Prezydenta Lublina, Nagrodą im. Konrada Swinarskiego oraz Nagrodą podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Eksperymentalnych w Kairze, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
W kategorii “Twórczość ludowa” nagrodę odebrał Zdzisław Marczuk, artysta-samouk, który mieszka w Zakalinkach w powiecie bialskim. Na skrzypcach gra od 11. roku życia, opanował także do perfekcji grę na harmonii i bębenku. Jest niestrudzonym propagatorem bogactwa ludowych tradycji muzycznych Podlasia oraz nauczycielem i wychowawcą kolejnych pokoleń muzyków tradycyjnych. Występuje zarówno jako solista, a także z kapelą i uczniami.
Oprócz tego Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wręczono: między innymi pisarzowi Andrzejowi Sapkowskiemu, aktorce i piosenkarce Gołdzie Tencer, aktorowi i reżyserowi Andrzejowi Mastalerzowi, skrzypkowi i pedagogowi prof. Romanowi Lasockiemu oraz Januszowi Knapowi. Ten ostatni to prezes i redaktor naczelny Radia Kielce, współorganizator konkursu “Jawor – u źródeł kultury”, który w 2022 r. osiągnął status ogólnopolskiego festiwalu, skupiającego w swoich ramach najwybitniejszych twórców rodzimego folkloru. Etap lubelski tego festiwalu jest organizowany przez Radio Lublin.
Nagrodę im. Tomasza Merty “Między literaturą, a historią” odebrał Rafał Ziemkiewicz.
RL / PAP / opr. ToMa
Fot. PAP/Leszek Szymański