Powstawała 6 lat. Niezwyczajna wystawa Kingi Hendzel [ZDJĘCIA]

hendzel 1 2023 09 15 222715

Wystawę fotografii pod tytułem „Niedozobaczenia” autorstwa dziennikarki Radia Lublin, redaktor Kingi Hendzel można oglądać w Lublinie. Ekspozycja była tworzona przez ostatnie 6 lat. Powodem do rozpoczęcia projektu była nieznana dotąd historia więźniarek z niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbruck.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

– Wszystko zaczęło się od informacji o tym, że do Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” w Lublinie trafiły listy pisane moczem przez Polki, więźniarki, tak zwane „króliczki”, na których w tym obozie Niemcy prowadzili pseudomedyczne zabiegi – mówi autorka wystawy Kinga Hendzel. – Byłam trzy razy w obozie w Ravensbruck. Za każdym razem fotografowałam inne miejsca, z innym odczuciem, innym nastawieniem. To pełna wystawa, w której prezentuję nie tylko fotografię, ale i fotoobiekty. Czyli musimy sami odczytać tekst, sami go napisać, zapalić latarkę.   

CZYTAJ: Tragiczna historia obozowych więźniarek na wystawie Kingi Hendzel

Kinga Hendzel zapowiedziała, że pojawi się kolejna odsłona cyklu „Niedozobaczenia”.

O tajemniczych listach więźniarek mówi kurator wystawy, Tomasz Grzyb: – Jest tu pewne podobieństwo do obrazu utajonego, który jest jednym z podstawowym pojęć w fotografii analogowej, gdzie zdjęcie powstaje najpierw na papierze w sposób niejawny, a potem w procesie fotochemicznym jest ujawniane.

Kinga Hendzel to radiowiec, wieloletni pracownik Polskiego Radia Lublin na stanowiskach dziennikarza, zastępcy redaktora naczelnego oraz sekretarza programu. Pomysłodawca i koordynator projektów edukacyjnych dla młodzieży. Swoim doświadczeniem radiowym dzieli się ze studentami dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz produkcji medialnej. Aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym Lublina. Ukończyła Lubelską Szkołę Fotografii. Od ponad 6 lat pasjami zatrzymuje w kadrze uroki Lublina – miasta, w którym się urodziła i w którym realizuje swoje marzenia. Specjalizuje się w fotografii koncertowej. Była obecna z aparatem na ponad 200 koncertach. Zrobione przez nią fotografie muzyków znajdują się na okładkach ponad 20 płyt oraz kilku książek. Jej prace zdobyły uznanie w krajowych i zagranicznych konkursach fotograficznych i były prezentowane na wystawach indywidualnych i zbiorowych.   

Wystawę można oglądać do 11 października w Galerii Pomost Dzielnicowego Domu Kultury SM „Czechów” w Lublinie.

BoS / opr. ToMa

Fot. Iwona Burdzanowska / Sandra Bochyńska

Exit mobile version