Pierwsza linia obrony i strefa ewakuacji. Kartografia przydaje się wszędzie

mapa4 2023 09 20 212109

Analizy przestrzenne przydają się w różnych dziedzinach nauki i życia. O tym między innymi rozmawiają eksperci podczas 45. Ogólnopolskiej Konferencji Kartograficznej na UMCS-ie.

– Każde zjawisko, które dzieje się w naszej rzeczywistości, może być przedmiotem badania przestrzennego – mówi dr Jakub Kuna z Katedry Geomatyki i Kartografii UMCS. – To może być na przykład zjawisko z zakresu medycyny, takie jak rozprzestrzenianie się chorób, jak to miało miejsce w czasie pandemii COVID-19. Wtedy analizy przestrzenne były pierwszą linią obrony, umożliwiającą rozpoznanie nowych ognisk chorobowych. Ostatnio w Lublinie mieliśmy dosyć spektakularny pokaz, jak analizy przestrzenne wpływają na życie człowieka. Mianowicie po znalezieniu niewybuchu z okresu II wojny światowej przy ul. Wrońskiej, wytyczono korytarze ewakuacyjne i strefy ewakuacyjne. Te wszystkie działania zostały wykonane na podstawie ekspertyz przestrzennych.

CZYTAJ: „Niewybuch wybuchł”. Bomba z Lublina zdetonowana [WIDEO, ZDJĘCIA]

Kolejne dni konferencji uczestnicy spędzą w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Janowie Lubelskim, gdzie odbędą się sesje panelowe i referatowe oraz warsztaty geoinformatyczne.

LilKa / opr. ToMa

Fot. pexels.com

Exit mobile version