Niewielkie, pokryte zachwycającym wzorem – płytki patchworkowe. Najgorętsze trendy aranżacyjne sięgają po ten efektowny sposób zdobienia ścian i podłóg zachęcając do układania tych misternych wzorów w domowej przestrzeni. Jeśli marzysz o wprowadzeniu ich do swojego wnętrza i stworzeniu zachwycającej dekoracji to nasz artykuł podpowie Ci czym kierować się przy wyborze patchworkowych płytek na ścianę lub podłogę. Zainspiruj się!
Płytki patchworkowe – oryginalna ozdoba domowej przestrzeni
Wzór patchworku sięga swoimi korzeniami do XIX wiecznej techniki szycia polegającej na łączeniu ze sobą skrawków materiałów o różnych wzorach i kolorach. Przeniesiona na grunt aranżacji wnętrz od kilku sezonów święci swoje triumfy.
Kafelki patchworkowe dostępne na rynku jako kwadraty, a także płytki sześciokątne cechują się wysoką praktycznością, stąd ich popularność w zdobieniu wnętrz. Wzorzysty deseń sprawia, że zabrudzenia stają się praktycznie niewidoczne, dlatego warto pokryć nimi ścianę pomiędzy blatem, a górnymi szafkami, w okolicy zlewu lub pieca. Wysokiej jakości kafelki patchwork odporne są na wysoką temperaturę, intensywną eksploatację, a także efekty kuchennych eksperymentów. Kafelki ze wzorem tego typu sprawdzą się również doskonale w łazienkowym wnętrzu, pomagając wydzielić poszczególne strefy oraz wprowadzając do monochromatycznego pomieszczenia odważny wzór. Dzięki niemu ocieplimy aranżację neutralizując chłód sanitariatów i ceramiki. Drobny deseń doda stylizacji charakteru ożywiając łazienkę. Płytki o wzorze patchworku doskonale sprawdzą się także na podłodze w przedpokoju lub tarasie. Decydując się na niezwykle odporne gresy pokryte wspomnianym wzorem mamy gwarancję solidności oraz bardzo dużej wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne czy zarysowania. To czyni je idealnym materiałem do wymagających wnętrz.
Na podłogę czy jednak na ścianę? – gdzie położyć płytki patchwork?
Najwięcej wątpliwości budzi pytanie, gdzie kłaść płytki o patchworkowym wzorze. Do niedawna, bardzo zachowawczo, pokrywano nimi jedynie niewielki fragment ściany w kuchni czy łazience, ze względu na ich zdobny charakter. Obecnie czołowi projektanci wnętrz sięgają po to rozwiązanie stosując je również na podłodze. Kluczem do aranżacyjnego sukcesu jest tutaj umiar i odpowiednie sąsiedztwo. Nawet bogato zdobione płytki nie przytłoczą wnętrza, jeśli zestawimy je z neutralną, jednolitą powierzchnią. Na rynku są już dostępne płytki patchworkowe o bardzo delikatnym, ornamentowym wzorze, które idealnie sprawdzą się jako okładzina podłogi. Aby zrównoważyć efekt zdobnych płytek możemy śmiało sięgnąć po kafelki imitujące drewno, strukturalny beton, a także te w kolorze z palety barw ziemi. Jeśli boimy się przesady możemy pokryć wzorzystymi, patchworkowymi płytkami tylko niewielki fragment ściany lub podłogi.
Z jakim stylem lubią się patchworkowe płytki?
Wbrew pozorom patchworkowe płytki pasują do wielu stylizacji, począwszy od delikatnego stylu Scandi, charakternych aranżacji rustykalnych lub klasycznych wnętrz. Staną się doskonałą ozdobą każdej stylizacji, u której podstaw leży prostota, harmonia i spójność. Wzorzysta glazura sprawdzi się także w pomieszczeniach urządzonych w duchu angielskim lub francuskim. Swoje miejsce znajdą także w nowoczesnych pomieszczeniach oraz tych zaprawionych nutką vintage. W zestawieniu z odpowiednio dobraną bazą oraz dodatkami możemy z ich pomocą wyczarować zachwycające wnętrze.
Artykuł sponsorowany