Nowe kierunki i wysoki poziom. Lubelskie uczelnie gotowe na rok akademicki [ZDJĘCIA]

pm rektorzy 280923 002 2023 09 28 150529

Zbliża się nowy rok akademicki. Po weekendzie około 60 tysięcy studentów rozpocznie naukę w Lublinie. Lubelskie uczelnie zapowiadają rozszerzenie współpracy. Będą wspólne kierunki studiów i badania.

– Już współpracujemy z Uniwersytetem Medycznym w zakresie kierunku lekarskiego – mówi rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ks. prof. Mirosław Kalinowski. – Uzyskaliśmy w ostatnim czasie uprawnienia z biologii medycznej, nauk o rodzinie, nauk biblijnych. Obejmuje to prowadzenie badań naukowych z przewodów doktorskich i habilitacyjnych w tym obszarze. Ale powstały także nowe kierunki, którymi studenci są zainteresowani, takie jak sztuczna inteligencja czy specjalizacje w zakresie psychologii.

pm_REKTORZY-280923-007.jpg

– Największa uczelnia w regionie, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej ma w planach poszerzanie oferty w oparciu o inne uczelnie, także zagraniczne – mówi rektor UMCS prof. Radosław Dobrowolski. – Chcemy otwierać kierunki wspólne, a zatem realizowane przez dwie, trzy, a może nawet cztery partnerskie uczelnie, zrzeszone w Związku Uczelni Lubelskich. Ale pragniemy również angażować w to naszych partnerów zagranicznych. UMCS jest jedynym partnerem w regionie zrzeszonym w sieci Uniwersytetów Europejskich ATHENA. Współpracujemy ściśle z 8 podobnymi regionalnymi uniwersytetami europejskimi.

– Nowości na Politechnice Lubelskiej są związane z nowym Wydziałem Matematyki i Informatyki Technicznej – mówi rektor uczelni prof. Zbigniew Pater. – Przygotowujemy w przyszłym roku dwa ciekawe kierunki studiów, które na tym wydziale mają być realizowane. Pierwszym z nich jest informatyka techniczna. Będzie ona kierunkiem międzywydziałowym. Obejmie podstawy z informatyki, a później specjalizacje dotyczące: inżynierii mechanicznej, inżynierii środowiska oraz budownictwa. Drugi kierunek to cyberbezpieczeństwo. Nad tymi kierunkami będziemy pracować. Natomiast w tym roku uruchomiliśmy inne nowe kierunki. To sztuczna inteligencja w biznesie oraz energetyka.

  

pm_REKTORZY-280923-006.jpg

– Jesteśmy zadowoleni z tegorocznej rekrutacji – mówi rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. Wojciech Załuska. – Okazało się, że jesteśmy bardzo mocni, jeżeli chodzi o poziom przyjmowanych studentów. 30% nowych studentów naszego Wydziału lekarskiego mogłoby studiować wszędzie, na wszystkich uczelniach. Mamy studentów z Krakowa, Warszawy, Gdańska, Wrocławia. Dowodem (jakości) jest ponad tysiąc absolwentów z USA i Kanady naszej English Division. Prowadziłem teraz rozmowy w Nowym Jorku, żebyśmy reaktywowali te kierunki. Dalej utrzymujemy wysoki poziom umiędzynarodowienia.

– Cały czas poszerzamy ofertę dydaktyczną – mówi rektor Uniwersytetu Przyrodniczego prof. Krzysztof Kowalczyk. – Mamy kilka nowych kierunków związanych głównie z aplikacją informatyki, tak do gospodarki, jak i innych dziedzin życia. Nowe kierunki dotyczą kryminalistyki czy kwestii związanych z geoinformatyką. To najnowsze trendy, które są w tej chwili realizowane. Niemniej musimy cały czas pamiętać, że tworzymy kadry dla gospodarki. Stąd zwracamy uwagę, żeby kierunki tradycyjne rozwijały się dynamicznie.

Środowiskową Inaugurację Roku Akademickiego 2023/2024 w Lublinie zaplanowano 1 października. Organizuje ją po raz pierwszy wspólnie aż 5 uczelni – UMCS, KUL, Politechnika Lubelska, Uniwersytet Medyczny i Uniwersytet Przyrodniczy.

TSpi / opr. ToMa

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version