„Nasze Westerplatte”. 84 lat temu Niemcy zbombardowali Małaszewicze

bundesarchiv bild 101i 341 0489 13 frankreich flugzeug dornier do 17 2023 09 01 132418

Mija 84. rocznica bombardowania przez niemiecką Luftwaffe lotniska wojskowego, które funkcjonowało w Małaszewiczach w powiecie bialskim. Była tam m.in. baza paliwowa i zapasowa baza dla lotnictwa dalekiego zasięgu. Po zbombardowaniu przejęli ją Niemcy.

Dziś na tym terenie znajduje się m.in. wolny obszar celny i terminale przeładunkowe.

Przed pomnikiem upamiętniającym polskich żołnierzy podległych w obronie lotniska w Małaszewiczach , złożone zostaną wieńce, zapalone znicze, żołnierze oddadzą salwę honorowa. Zaplanowano tez wspólne śpiewanie pieśni żołnierskich i patriotycznych.

CZYTAJ: Frampol to symbol hitlerowskiego barbarzyństwa. Uroczystości w „polskiej Guernice” [ZDJĘCIA]

Początek uroczystości o godz. 20.00 przy wjeździe na obszar celny Małaszewicze.

Lotnisko w Małaszewiczach przed wybuchem II wojny światowej było bardzo ważnym elementem systemu obronnego Polski. Znajdowała się tutaj duża i bardzo nowoczesna na tamte czasy baza paliwowa, a także zapasowa baza dla lotnictwa dalekiego zasięgu. Stacjonowała tez największa ilość nowoczesnych bombowców średniego zasięgu PZL-37 „Łoś”, które po odebraniu z zakładów lotniczych były tutaj uzbrajane.

W pierwszych dniach września 1939 roku lotnisko Małaszewicze i baza zostały zbombardowane przez niemiecką Luftwaffe. Samoloty okupanta zaatakowały nie tylko bazę, lecz także okoliczne wsie i lasy.

Po przejęciu lotniska Niemcy utworzyli tu bazę dla swoich szybowców transportowych, które latały z zaopatrzeniem na front wschodni. W lipcu 1944 roku baza Luftwaffe została zniszczona.

Lotnisko Małaszewicze po zakończeniu II wojny światowej używane było jeszcze przez lotnictwo Armii Czerwonej, a pod koniec lat czterdziestych zostało przejęte przez lotnictwo polskie.

W 1952 roku jednostki, które tam stacjonowały, przeniesiono na lotnisko Okęcie, a baza Małaszewicze została przejęta częściowo przez PKP jako zaplecze suchego portu przeładunkowego. Obecnie na obszarze byłego lotniska Małaszewicze znajduje się wolny obszar celny, terminale przeładunkowe różnych firm oraz część infrastruktury PKP Cargo.

RCh / opr. ToMa

Fot. Bundesarchiv / wikipedia.org / nadesłane

Exit mobile version