– Bez powrotu Europy na ścieżkę chrześcijaństwa i poszanowania godności ludzkiej czeka nas tragedia Europy, Unii Europejskiej i cywilizacji łacińskiej oraz chrześcijańskiej – powiedział w Lublinie minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim trwa międzynarodowa konferencja naukowa, której tematem jest różnorodność europejskiej kultury prawnej. Minister Czarnek mówił podczas spotkania o fundamencie i źródłach prawa oraz różnorodności kultur prawnych w Europie.
– Różnorodność kultur prawnych w Europie to kwestia pluralizmu, ale fundament musi być wspólny – prawo naturalne i prawo rzymskie – wskazał minister Czarnek. – Jeśli oderwiemy się od fundamentu, to ta różnorodność, która jest dzisiaj nawet zwalczana przez elity brukselskie, przestanie być po pierwsze różnorodnością, a po drugie nie będzie miała najmniejszego znaczenia albo nawet będzie miała znaczenie negatywne. W prawie europejskim odchodzi się od tego całkowicie. Przechodzi się z państwa prawa na państwo sędziowskie. O kategorii prawa naturalnego nie mówi się już praktycznie nic. W związku z tym odrywa się tak naprawdę prawo od jego źródła.
CZYTAJ: Politycy Zjednoczonej Prawicy krytycznie o filmie „Zielona granica”
Uczestnicy konferencji rozmawiali też o zrównoważonym rozwoju regionalnym.
– Mówimy o zrównoważonym rozwoju w perspektywie ekonomicznej, ekologicznej i społecznej – uważa jeden z prelegentów profesor Mieczysław Ryba z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. – Wszystko rozgrywa się na poziomie rozumienia samego pojęcia, co to jest ten zrównoważony rozwój, a gdzieś u samego spodu jest koncepcja człowieka. Pojawiają się bardzo groźne ideologiczne koncepcje tzw. zrównoważonego rozwoju, gdzie np. w radykalnych trendach ekologicznych sam człowiek jest definiowany jako ten, który zagraża środowisku, zagraża planecie, tej równowadze w świecie. Z tego są różne pomysły, niekoniecznie rozsądne.
Konferencja Naukowa na KUL odbywa się w ramach Kongresu Europa Christi „Różnorodność Europejskiej Kultury Prawnej a proces kreowania zrównoważonego rozwoju regionalnego”.
PaSe / opr. WM / PrzeG
Fot. Krzysztof Radzki