Miasto w Lubelskiem chce zostać stolicą recyklingu

odpady 2023 09 26 181156

O tytuł Polskiej Stolicy Recyklingu chcą rywalizować Puławy. To ogólnopolski konkurs organizowany przez fundację „Odzyskaj Środowisko”. Chodzi o edukację ekologiczną i promocję ponownego zagospodarowania odpadów.

Puławy stawiają na ekozwrot

 ”Do udziału w konkursie zapraszamy przede wszystkim różne instytucje, a za ich pośrednictwem mieszkańców” – mówi Sylwia Żądełek z Urzędu Miasta w Puławach. – Mogą być to szkoły, przedszkola, a także miejska biblioteka. Wszystkie instytucje, które chcą wziąć udział w konkursie, muszą zarejestrować się i wygenerować specjalny kod zwrotu, a później ten kod udostępnić jak największej liczbie osób. Ludzie ci muszą za pomocą tego ekokodu nadawać rzeczy nadające się jeszcze do ponownego użytku.

– W takim ekozwrocie możemy wysłać sprzęt elektroniczny, obuwie, tekstylia, książki, zabawki lub akcesoria dziecięce – wylicza Łukasz Kołodziej z Wydziału Kultury, Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Puławy. – Część z przesłanych przedmiotów, która będzie nadawała się do recyklingu, zostanie poddana temu procesowi. Zakładamy też jednak sytuację, że będą przesyłane również przedmioty nowe, które gdzieś „zalegają”. Zostaną one przekazane do domów dziecka, domów samotnej matki, schronisk dla zwierząt. Można wziąć udział w akcji dwutorowo i wspomóc również konkretne ośrodki.

Zacznijmy od odzysku

– Zacznijmy od odzysku, ponieważ w Puławach posiadamy zakład unieszkodliwiania odpadów komunalnych, który zajmuje się odzyskiem odpadów surowcowych. To jest wstęp do recyklingu – stwierdza Tomasz Wadas, prezes Zakładu Usług Komunalnych w Puławach. – Prowadzimy też recykling odpadów organicznych, poprzez kompostowanie. W tym wszystkim chodzi o to, żeby materiały z odpadów wprowadzić z powrotem do obrotu, aby stały się ponownie produktem. Recykling jest następstwem odzysku, ponieważ oddzielamy surowce od odpadów, doczyszczamy je, a następnie przekazujemy do zakładów, które zajmują się bezpośrednio recyklingiem. Na przykład tworzywa sztuczne są przetwarzane na regranulat, z którego wytwarzane są pełnowartościowe produkty.

– Ważne jest, żeby odpad, który trafia do recyklingu, był czysty. A jeśli jest on wysegregowany z odpadów zmieszanych, jego wartość jako produktu do recyklingu spada – tłumaczy Sylwia Żądełek.

– Z tego względu, że z roku na rok mamy narzucone coraz wyższe poziomy recyklingu, apelował bym do wszystkich mieszkańców zarówno naszego miasta, jak i całego kraju, aby starali się jak najwięcej odpadów – przede wszystkim opakowaniowych – wrzucać do pojemników na odpady segregowane. W zeszłym roku mieliśmy 1/4, czyli 25% odpadów zabranych na terenie danej gminy przekazać do recyklingu. W tym roku jest to już 35%. Trudno powiedzieć, czy nam się to uda – zastanawia się Tomasz Wadas.

Jak wygląda segregowanie odpadów w Puławach?

– Każdy używa odpowiedniego kosza. Przyjechałam z koreczkami; segreguje się butelki oddzielnie, koreczki zawozi się do jakiejś przychodni – mówi jedna z mieszkanek.

Jestem z Góry Puławskiej, tam są segregowane śmieci i często się zdarzało, iż odbierający sprawdzali, czy wszystko jest właściwie. I może to nakłoniło ludzi do tego, że segregują. Na odzysku odpadów zyska środowisko, a jednocześnie jakieś pieniądze z recyklingu są dla państwa – stwierdza inny z przechodniów.

Nowe życie przedmiotów

– Mam nadzieję, że to, iż będziemy zachęcać naszych mieszkańców do recyklingu, spowoduje, że poziomy, które będziemy osiągać, będą coraz wyższe i będziemy spełniać normy, które zostały na nas nałożone. Ale chcemy też edukować naszych mieszkańców, żeby ilość odpadów, jakie trafiają do środowiska, była jak najmniejsza; żeby produkty miały nowe życie. Tak, aby jak najmniej odpadów trafiało na składowiska – dodaje Sylwia Żądełek.

Instytucja, która zwycięży, otrzyma nagrody pieniężne, a najlepsze miasto dostanie statuetkę i tytuł Polskiej Stolicy Recyklingu.

Dodajmy, że w Puławach wytwarzanych jest rocznie prawie 13 tysięcy ton odpadów. Według norm unijnych ponad 1/3 z nich ma być poddana recyklingowi.

ŁuG / opr. ToMa

Fot. pixabay.com

Exit mobile version