Medal 75-lecia Misji Jana Karskiego dla Andrzeja Poczobuta

158047892 1800806526752259 953626438041940361 o 2023 09 10 100057

Medal 75-lecia Misji Jana Karskiego otrzyma w niedzielę (10.09) Andrzej Poczobut – dziennikarz i działacz mniejszości polskiej na Białorusi. Wyróżnienie w Lublinie odbierze brat laureata, Stanisław Poczobut.

Towarzystwo Jana Karskiego w uzasadnieniu odznaczenia napisało: – Tak jak legendarny emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego cierpiał hitlerowskie więzienie i tortury, tak Andrzej Poczobut doznaje podobnej próby fizycznego hartu, niezłomności charakteru i wytrwałości w duchu nadziei”.

CZYTAJ: Z Grodna zniknęły tablice upamiętniające Elizę Orzeszkową

Wręczenie medalu poprzedzi złożenia kwiatów pod pomnikiem Unii Lubelskiej o godzinie 13.00. Następnie zaplanowano zwiedzanie Starego Miasta oraz Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim. O 17.00 w Filharmonii Lubelskiej nastąpi wręczenie medalu. 

W uroczystościach wezmą udział: Stanisław Poczobut, Jerzy Kozielewski – przedstawiciel rodziny Jana Karskiego, Pavel Latushka – wicepremier w Zjednoczonym Gabinecie Przejściowym Białorusi, dowódca lubelskiej Wielonarodowej Brygady LITPOLUKRBRIG generał brygady Jarosław Mokrzycki oraz przedstawiciele miasta i województwa. 

CZYTAJ: Białoruś: Sąd Najwyższy utrzymał w mocy wyrok na Andrzeja Poczobuta

Absurdalne zarzuty

Andrzej Poczobut został aresztowany przez bialoruski rezim w marcu 2021 roku. Jest osadzony od ponad 29 miesięcy. Po nieuwzględnionym odwołaniu od wyroku 8 lat pozbawienia wolności, przebywa w kolonii karnej w Nowopołocku. Według ostatnich szczątkowych informacji prawdopodobnie przez pół roku będzie przebywał w karcerze. Białoruski reżim oskarżył go, a sąd skazał za to, że miał „wzywać do sankcji i innych działań na szkodę Białorusi” za pośrednictwem publikacji w mediach i internecie, a także popełnić „celowe działania, mające na celu wzniecanie wrogości i nienawiści na tle narodowościowym, religijnym i społecznym”. Polskie władze, społeczność międzynarodowa i obrońcy praw człowieka podkreślają, że te zarzuty są absurdalne, a sprawa ma charakter polityczny.

Wiceprezes Związku Polaków na Białorusi Marek Zaniewski pod koniec sierpnia poinformował, że białoruskie władze zaostrzyły represje wobec Andrzeja Poczobuta. Według cytowanego przez telewizję Biełsat Marka Zaniewskiego, obecnie nie wiadomo, w jakim Poczobut jest stanie. Marek Zaniewski mówił, że władze kolonii karnej nie dopuszczają do przebywającego w celi Andrzeja Poczobuta adwokata i nie dają mu potrzebnych leków. Nie dochodzą do niego listy, administracja kolonii odebrała mu też możliwość dzwonienia do rodziny.

CZYTAJ: „Na Białorusi dzieje się wielkie bezprawie”. Protest w obronie Andrzeja Poczobuta w Białej Podlaskiej

Świadek Zagłady

W 1942 roku Jan Karski jako emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego dostał się na teren funkcjonującego w Izbicy koło Krasnegostawu obozu tranzytowego, z którego Niemcy wysyłali Żydów na śmierć w Sobiborze i Bełżcu. Relacja Karskiego, jako naocznego świadka zbrodni Holocaustu, weszła do raportu przekazanego przywódcom Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Medal 75-lecia Misji Jana Karskiego przyznaje Towarzystwo Jana Karskiego. Do tej pory to wyróżnienie otrzymali między innymi papież Franciszek, ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski, prezydent Andrzej Duda, a także sekretarz generalny ONZ Antonino Guterres.

MaK / PAP / IAR / opr. ToMa

Fot. facebook.com/andrzej.poczobut.9 / archiwum

Exit mobile version