Lublin: specjalne centrum wesprze osoby potrzebujące

pexels son bm 1773113 2023 09 08 172513

Centrum Wsparcia Społecznego powstało w Lublinie. Placówka będzie świadczyć pomoc m.in. osobom z niepełnosprawnościami, wykluczonym ubóstwem, mającym trudności wychowawcze, a także osobom doświadczającym przemocy lub stosującym przemoc.

Wsparcie dla szerokiego grona

– Nasza pomoc jest kierowana do szerokiego grona osób, które potrzebują wsparcia – mówi Lidia Osiej-Furgała, wiceprezes Stowarzyszenia Forte. – W związku zarówno z kryzysami życiowymi, jak i różnego rodzaju dysfunkcjami, naszą grupą docelową są dzieci z niepełnosprawnościami, dorośli z niepełnosprawnościami oraz dzieci i młodzież, które na bazie swojego dorastania potrzebują różnego rodzaju form wsparcia w rozwoju fizycznym, emocjonalnym, kulturowym, społecznym.

– Zajęcia neurologopedyczne są skierowane do osób w każdym wieku – zaznacza neurologopeda Emilia Pogoda. – W gabinecie możemy przyjmować noworodki i niemowlaki, które przejawiają trudności w karmieniu butelką czy z piersi. Są to dzieciaki w szóstym miesiącu życia, kiedy to rodzice zaczynają rozszerzanie diety. W gabinecie możemy też spotkać dzieci, które mają trudności z rozwojem mowy. Są to też osoby dorosłe, które doznały różnego rodzaju wypadków komunikacyjnych czy uszkodzenia mózgu i ta mowa została z jakiegoś powodu ograniczona. 

CZYTAJ: Badania kliniczne na pierwszym planie. W Lublinie otwarto nowoczesne centrum [ZDJĘCIA]

– Będę prowadziła konsultacje psychologiczne, będą też procesy indywidualne z psychoterapii dla osób dorosłych, dzieci i młodzieży – mówi psycholog i psychoterapeutka Agnieszka Szewczyk. – Będą też grupy wsparcia – póki co dla młodzieży – i treningi umiejętności społecznych. Jest potrzeba trenowania panowania nad emocjami. Często też zgłaszają się do nas dzieci, które mają problem z rówieśnikami w szkole czy przedszkolu. Tutaj trenujemy sobie w bezpiecznym miejscu, zazwyczaj z dwiema terapeutkami. Dobieramy małe grupy, żeby te warunki były takie pod potrzeby dzieci. Ja osobiście zajmuję się osobami w kryzysie, z depresją, młodzieżą z trudnościami wychowawczymi, z problemami z emocjami, ze stanami depresyjnymi, lękowymi.

Duża pomoc dla rodziców

– Nie ma takiego rodzaju dysfunkcji, w której nie moglibyśmy wesprzeć – podkreśla Lidia Osiej-Furgała. – Mamy zarówno pomoc fizjoterapeutyczną w różnych rodzajach trudności zdrowotnych, jak i terapię integracji sensorycznej, pomoc psychologiczną, psychoterapeutyczną, terapię środowiskową. Mamy poradnictwo prawne. Będziemy prowadzili terapię rodzin, par, jak również będziemy mieli u siebie psychiatrę dzieci i młodzieży oraz psychiatrę osób dorosłych. 

– Pierwsza myśli, która przyszła, to wsparcie psychologiczne, ponieważ syn jest w normie intelektualnej, ale jego niepełnosprawność stanowi dla niego ograniczenie różnych planów i możliwości – mówi jedna z mam. – Myślę, że to byłoby na ten moment najbardziej odpowiednie. Oferta jest bardzo szeroka. To bardzo duży atut tego centrum, i dla rodziców, i dla dzieci. Myślę, że takich ośrodków jest niewiele. W Lublinie brakuje takich miejsc. Osobiście zetknęłam się z tym problemem, że Lublin nie ma tego zaplecza i pomocy. Ważne jest też to, że ta pomoc może być nieodpłatna. Myślę, że wielu rodziców dzieci niepełnosprawnych boryka się z trudnościami finansowymi. Zapewnienie dziecku odpowiedniej pomocy, wymaga ogromnych nakładów finansowych. 

CZYTAJ: Bialskie centrum wspiera rodziny zastępcze i adopcyjne

– Jestem zainteresowana w związku z tym, że w naszej szkole są dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim oraz dodatkowymi dysfunkcjami – mówi Iwona Lal, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Lublinie. – Wsparcie rodziców dzieci z niepełnosprawnościami różnego rodzaju jest naprawdę bardzo potrzebne, dlatego że rodzice bardzo często są pozostawieni sami sobie. Nie wiedzą, gdzie mają zwrócić się po pomoc. Tutaj wsparcie prawne też na pewno będzie ważnym aspektem dla rodziców.

Centrum Wsparcia Społecznego znajduje się przy ulicy Anny Walentynowicz 10, na Felinie w Lublinie.

LilKa / opr. WM

Fot. pexels.com

Exit mobile version