Z nowoczesnej ekopracowni mogą korzystać uczniowie Zespołu Szkół nr 5 im. Jana Pawła II przy ul. Elsnera 5 w Lublinie. Szkoła wygrała konkurs i dostała 50 tysięcy złotych dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.
CZYTAJ: Sztuczna inteligencja wchodzi nawet do sztuki
– W ramach konkursu stworzyliśmy pokój, w którym sadziliśmy różne roślinki – mówi jedna z uczennic Emilia Marek. – Zajęło nam to dużo czasu i pracy. Wszyscy byli zaangażowani. Przez to stworzyliśmy piękną salę, z piękną zielenią. Druga grupa robiła domki dla mrówek i innych mniejszych zwierzątek. Musieliśmy też nakręcić filmik.
Ekopracownia będzie służyć uczniom do nauki i rozwoju zainteresowań z zakresu nauk przyrodniczych.
– To, co nas bardzo cieszy, to także nasza prywatna stacja meteorologiczna, która stoi przy szkole – mówi nauczycielka geografii Elżbieta Kołodziejska. – W ramach warsztatów będziemy mogli wychodzić na zewnątrz szkoły i odczytywać razem z dziećmi parametry pogody, czyli ile spadło deszczu, jaka jest temperatura, jakie ciśnienie. To nauka poprzez poznawanie. Kiedy się samemu dotknie, sprawdzi od razu łatwiej się zapamiętuje i na dłużej zostaje w głowie.
Dzięki wyposażeniu uczniowie będą mieli możliwość przeprowadzać różnego rodzaju doświadczenia.
– Mamy do dyspozycji podłoża mikrobiologiczne, odczynniki chemiczne, a także dwa mikroskopy – mówi nauczyciel biologii Michał Pałys. – Jeden z nich to mikroskop z kamerą, który pozwoli na obróbkę cyfrową obrazu. Uczniowie będą więc mogli ćwiczyć także nowoczesne technologie informacyjne. Drugi to DTX, gdzie możemy położyć liść i obserwować szczegółowo jego struktury.
– Ekopracownia została wyposażona od podstaw – mówi dyrektor Zespołu Szkół nr 5 w Lublinie Iwona Lipiec. – Mamy też nowoczesne tablice przystosowane do prowadzenia zajęć dla maluchów, bo takie zajęcia przewidujemy dla sąsiadującego przedszkola.
Ekopracownia została wyposażona także w nowy laptop, rzutnik, gry i programy multimedialne.
LilKa / opr. ToMa
Fot. Iwona Burdzanowska