Groźne wirusy mają być łatwiej wykrywane

pexels anna shvets 3943881 2023 09 21 123956

Naukowcy z Drezna przedstawili pionierskie metody detekcji niebezpiecznych wirusów. Mają one znacząco ułatwić walkę z ewentualnymi pandemiami.

Zespół z Politechniki w Dreźnie (Niemcy) opublikował dwie prace przedstawiające nowe, potencjalnie przełomowe metody wykrywania groźnych wirusowych patogenów.

CZYTAJ TAKŻE: Ładowanie smartfonów przez publiczne porty USB może być niebezpieczne

Zaprezentowane metody mają pozwolić nie tylko na sprawne testowanie pacjentów, ale także na dużo skuteczniejsze monitorowanie powietrza, np. w budynkach użyteczności publicznej czy środkach transportu.

W publikacji, która ukazała się na łamach periodyku „ACS Applied Materials & Interfaces”, naukowcy opisali, jak twierdzą, „przełomowe” podejście, które znacząco poprawi szybkość i dokładność wykrywania antygenów SARS-CoV2.

Przedstawili sensor oparty na syntetycznych przeciwciałach.

„Użycie przeciwciał syntetycznych to zrównoważona i etycznie uzasadniona alternatywa, która – w przeciwieństwie do produkcji tradycyjnych przeciwciał – nie wymaga wykorzystywania zwierząt” – podkreśla koordynujący badanie prof. Gianaurelio Cuniberti.

„Kolejną kluczową zaletą stosowania syntetycznych przeciwciał jest ich mniejszy rozmiar w porównaniu do przeciwciał naturalnych. Dzięki temu proces rozpoznawania wirusa zachodzi znacznie bliżej powierzchni sensora, co zwiększa siłę sygnału i czyni go znacznie szybszym oraz dokładniejszym” – dodaje.

W drugiej pracy opublikowanej na łamach „Advanced Materials Interfaces” pokazali sposób na ulepszenie testów opartych na płynach biologicznych.

CZYTAJ TAKŻE: Roślinny lek na serce jako środek przeciwwirusowy

Badacze opracowali czujnik ze specjalną polimerową powierzchnią, która pozwala na detekcję wirusa bezpośrednio w próbce (np. śliny), bez potrzeby czasochłonnego przygotowywania materiału.

Przedstawione techniki dotyczyły SARS-CoV2, ale w podobny sposób można wykrywać także inne wirusy.

Więcej informacji w artykułach źródłowych.

PAP / RL / opr. KS

Fot. Anna Shvets, pexels.com

Exit mobile version