Frampol to symbol hitlerowskiego barbarzyństwa. Uroczystości w „polskiej Guernice” [ZDJĘCIA]

frampol 010922 013 2023 09 01 072404

We Frampolu w powiecie biłgorajskim w piątek, 1 września odbędą się uroczystości upamiętniające 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Bombardowanie Frampola jest jednym z symboli niemieckiego barbarzyństwa podczas kampanii wrześniowej. 13 września 1939 roku piloci 8. Korpusu Lotniczego Luftwaffe potraktowali miasto, w którym nie było celów wojskowych czy strategicznych, a jedynie charakterystyczny układ ulic na planie kwadratu, jako „tarczę strzelniczą” i miejsce ćwiczenia skuteczności bombardowania. Frampol był jednym z najbardziej zniszczonych miast Polski w czasie II wojny światowej. Podczas uroczystości w 80. rocznicę bombardowania premier Mateusz Morawiecki określił Frampol mianem „polskiej Guerniki”.

Uroczystości na rynku we Frampolu rozpoczną się o godzinie 17.00. Dotychczas udział potwierdzili w nich: marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

CZYTAJ: „Upomnieli się o naszą niepodległość”. Dzień Solidarności i Wolności w Lublinie [ZDJĘCIA]

ZOBACZ ZDJĘCIA – tak uroczystości we Frampolu wyglądały w 2022 roku

W związku z obchodami upamiętniającymi 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej we Frampolu będą utrudnienia w ruchu. W piątek 1 września od godziny 15.00 do około godziny 20.00 zamknięta będzie całkowicie dla ruchu droga wojewódzka nr 835 we Frampolu, od skrzyżowania typu rondo z drogą krajową nr 74 Zosin – Janów Lubelski.   

Kierowcy, którzy będą podróżować z Lublina do Biłgoraja drogą wojewódzką 835, zostaną skierowani przez funkcjonariuszy policji na drogę krajową 74, następnie na ulicę Zamojską, Targową i Przemysłową, którą dojadą znów do wojewódzkiej trasy 835.

Od Biłgoraja ruch odbywać się będzie ulicą Przemysłową, Orzechową, Zamojską, do drogi krajowej nr 74 i do ronda na trasie wojewódzkiej nr 835.

Dodatkowo od godzin porannych dnia 1 września w centrum Frampola będzie obowiązywał bezwzględny zakaz parkowania.

TSpi / opr. ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version