Członek SS oklaskiwany w kanadyjskim parlamencie. Minister Czarnek wystąpił do IPN

czarnek 8 2023 09 26 232912

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek (na zdj.) zwrócił się do Instytutu Pamięci Narodowej o zbadanie, czy członek zbrodniczej, hitlerowskiej formacji SS Galizien Jarosław Hunka jest poszukiwany za zbrodnie na narodzie polskim oraz na Polakach pochodzenia żydowskiego.

CZYTAJ: Prezydent Andrzej Duda we Włodawie: Deptanie godności polskiego munduru to podłość [ZDJĘCIA, WIDEO, AKTUALIZACJA]

– Uhonorowanie tego człowieka w kanadyjskim parlamencie to skandal – podkreśla szef resortu edukacji Przemysław Czarnek. – To wielka kompromitacja zarówno parlamentu kanadyjskiego, jak i tych, którzy tam byli na miejscu, czyli pana prezydenta Zełenskiego i pana premiera Trudeau. Premier Trudeau już przeprosił za to i wezwał spikera parlamentu kanadyjskiego, żeby to jakoś naprawić. A prezydent Zełenski milczy.

CZYTAJ: Przemysław Czarnek: podjąłem kroki w celu ewentualnej ekstradycji Jarosława Hunki do Polski

– Jeśli okaże się, że Jarosław Hunka brał udział w mordowaniu Polaków. Będę domagał się ukarania go – dodał minister Czarnek. – Wystąpiłem do Instytutu Pamięci Narodowej, żeby sprawdzić czy ten pan nie występuje w aktach jako ten, który konkretnie brał udział w mordowaniu Polaków bądź Polaków żydowskiego pochodzenia. Jeśli tak będzie, będę domagał się ekstradycji tego człowieka do Polski, żeby go ukarać.

IPN wystąpi do Kanady i Ukrainy

Rzecznik IPN Rafał Leśkiewicz przekazał, że Instytut zamierza wystąpić do władz Kanady i Ukrainy w celu uzyskania dokumentów dotyczących Jarosława Hunki. Rafał Leśkiewicz podkreślił, że Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie prowadzi śledztwo w sprawie zbrodni dokonanej 28 lutego 1944 w Hucie Pieniackiej. Jest to zbrodnia wojenna stanowiąca zbrodnię przeciwko ludzkości. – W ramach tej zbrodni zamordowano około 800 mieszkańców Huty Pieniackiej. Tej zbrodni dokonali członkowie 4 Galicyjskiego Ochotniczego Pułku Policji SS, bezpośrednio podległego formacji SS Galizien, formacji utworzonej przez Niemców – wspierającej Niemców w terrorze okupacyjnym i zbrodniach dokonywanych na Polakach, na Żydach w okresie II wojny światowej – przypomniał rzecznik IPN.

Dr Rafał Leśkiewicz podkreślił, że bezpośrednio po otrzymaniu informacji o Jarosławie Hunce i o tym, że wystąpił w parlamencie kanadyjskim, prokurator prowadzący śledztwo ws. Huty Pieniackiej rozpoczął analizę obszernego materiału, który zgromadził w ramach tego śledztwa. – IPN zamierza wystąpić do władz Kanady, ale także do Ukrainy, w celu uzyskania, w ramach międzynarodowej pomocy prawnej, dokumentów dotyczących tego człowieka, by ustalić, czy ta osoba dokonywała zbrodni wyczerpujących znamiona zbrodni wojennych, przeciwko ludzkości, czy też w jakikolwiek sposób pojawiała się w sprawach dotyczących mordów na obywatelach polskich czy żydowskich – wyjaśnił.

– Jeśli zbrodnie przeciwko ludzkości okażą się faktem, to zbrodniarz zasługiwał będzie na proces i ukaranie – dodał. – Jeśli uda nam się ustalić i potwierdzić ponad wszelką wątpliwość, że Jarosław Hunka funkcjonujący w zbrodniczej organizacji SS Galizien dokonywał zbrodni, a będziemy czynili wysiłki aby jak najwięcej materiału dowodowego na ten temat zebrać, to bez wątpienia rozważymy możliwość jako IPN i podejmiemy wszelkie działania, by ten człowiek trafił przed wymiar sprawiedliwości i zasadnym jest aby odpowiedział za swoje zbrodnie przed sądem polskim – podkreślił doktor Rafał Leśkiewicz.

Spiker parlamentu podaje się do dymisji

22 września spiker kanadyjskiej izby gmin Anthony Rota uhonorował 98-letniego Jarosława Hunkę, który w czasie drugiej wojny światowej służył w szeregach 14 Dywizji Grenadierów SS Galizien. Odbyło się to w obecności prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i premiera Kanady Justina Trudeau. Podczas piątkowej wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w parlamencie w Ottawie, Rota zwrócił się do siedzącego na galerii dla gości 98-letniego Jarosława Hunki i przedstawił go jako “ukraińsko-kanadyjskiego weterana II wojny światowej, który walczył o ukraińską niepodległość z Rosjanami”. Nazwał go “ukraińskim bohaterem, kanadyjskim bohaterem, któremu dziękujemy za jego służbę”. Zebrani nagrodzili weterana owacją na stojąco.

We wtorek (26.09) przewodniczący parlamentu Kanady zrezygnował ze stanowiska po hołdzie złożonym weteranowi walczącej u boku Niemców podczas II wojny światowej ukraińskiej dywizji SS Galizien. – Z ciężkim sercem wstaję, aby poinformować członków o mojej rezygnacji ze stanowiska spikera Izby Gmin – powiedział Anthony Rota parlamentarzystom.

MaK / IAR / opr. ToMa

Fot.

Exit mobile version