Przemysław Czarnek (PiS), Joanna Mucha (Polska 2050) i Marta Wisło (KO) zawalczą o mandaty do Sejmu z pierwszych miejsc list wyborczych w okręgu lubelskim, natomiast Mariusz Kamiński (PiS), Krzysztof Grabczuk (KO) i Wiesław Różyński (PSL) – w okręgu chełmskim.
Okręg lubelski
Liderem listy PiS do Sejmu w okręgu nr 6 (Lublin) jest szef MEiN Przemysław Czarnek. Wśród pozostałych kandydatów są m.in. obecni wiceministrowie: Artur Soboń i Jan Kanthak. Debiutantem w wyborach parlamentarnych jest m.in. Michał Moskal, szef biura gabinetu politycznego wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, który będzie kandydować z drugiego miejsca.
Listę Trzeciej Drogi otwiera Joanna Mucha, posłanka z 16-letnim stażem, minister sportu i turystyki w latach 2011-2013. W 2019 r. startowała do Sejmu z listy KO w okręgu lubelskim i uzyskała ponad 57,5 tys. głosów. W 2021 r. przeszła do Polski 2050.
Mocnym wsparciem listy Trzeciej Drogi do Sejmu w okręgu lubelskim jest wiceprezes PSL, doświadczony europoseł Krzysztof Hetman, który kandyduje z drugiego miejsca. Krzysztof Hetman był marszałkiem województwa lubelskiego w latach 2010-2014. W październiku 2011 r. zdobył mandat posła startując z listy PSL i uzyskując 10,8 tys. głosów, ale zrzekł się mandatu. W 2014 r. został posłem do Parlamentu Europejskiego. W 2019 r. ponownie kandydował na europosła i zdobył 105,9 tys. głosów.
Z pierwszego miejsca na liście KO wystartuje Marta Wcisło, posłanka od 2019 r. Cztery lata temu startując z listy KO z trzeciego miejsca uzyskała drugi najwyższy wynik – ponad 15 tys. głosów.
“Jedynką” listy Nowej Lewicy jest poseł Jacek Czerniak. W ostatnich wyborach parlamentarnych zdobył 17,7 tys. głosów.
Liderem listy komitetu Konfederacja Wolność i Niepodległość jest wicestarosta powiatu świdnickiego Bartłomiej Pejo, którego w wyborach samorządowych 2018 r. poparło 865 osób.
Z pierwszego miejsca z komitetu Bezpartyjni Samorządowcy startuje bezpartyjny prawnik Marek Woch.
Okręg chełmski
W okręgu nr 7 (Chełm) “jedynką” z listy PiS jest minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, poseł III, IV, V, VII i VIII i IX kadencji. W ostatnich wyborach kandydował z okręgu nr 19 (Warszawa), gdzie uzyskał 19,7 tys. głosów.
Na kolejnych miejscach na liście PiS znaleźli się m.in. doradca ministra aktywów państwowych Jacka Sasina Ryszard Madziar oraz posłanka Monika Pawłowska, która w wyborach w 2019 r. zdobyła mandat z listy SLD. Później przeszła do Porozumienia, a od 2021 r. jest członkiem PiS. Z chełmskiej listy kandyduje również wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski (Suwerenna Polska).
Z pierwszego miejsca z listy KO startuje Krzysztof Grabczuk, były prezydent Chełma, później marszałek i wicemarszałek województwa lubelskiego. W Sejmie zasiada od wyborów 2019 r., kiedy to zdobył 15,4 tys. głosów. Trzecie miejsce na liście KO zajmuje Stanisław Żmijan, poseł od 2001 r.
Listę Trzeciej Drogi otwiera kandydat ludowców, wójt gminy Biłgoraj, Wiesław Różyński. Trzecie miejsce zajmuje rolnik, radny sejmiku i były marszałek województwa w latach 2014-2018 Sławomir Sosnowski.
Pierwsze miejsca na listach pozostałych komitetów w okręgu chełmskim zajmują: przedsiębiorca, członek PiS Dariusz Langa (KW Bezpartyjni Samorządowcy), grafik Witold Tumanowicz (KW Konfederacja Wolność i Niepodległość), ekonomistka Sylwia Buźniak (KW Nowa Lewica), przedsiębiorca Piotr Czekirda (KW Polska Jest Jedna) i nauczycielka Karolina Haczykowska (KWW Ruchu Dobrobytu i Pokoju).
Jak wynika z danych dostępnych na stronie Państwowej Komisji Wyborczej, w okręgu wyborczym nr 6 (Lublin) o 15 mandatów do Sejmu będzie się ubiegać 203 kandydatów, w okręgu wyborczym nr 7 (Chełm) o 12 miejsc zawalczy 177 osób.
Wybory parlamentarne odbędą się 15 października; Polacy wybiorą na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów.
PAP / RL / opr. WM
Fot. archiwum