10.09.2023 Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa

img 8982 2023 09 09 225057

„Tamara Łempicka – ponad granicami” to stała ekspozycja jaką można oglądać w Muzeum Narodowym w Lublinie. Zakupiona do zbiorów Muzeum kolekcja, na którą składa się dwanaście płócien oraz sześć prac na papierze, ma przekrojowy charakter, reprezentujący wszystkie okresy twórczości malarki – począwszy od lat 20., a skończywszy na latach 70. XX wieku. Dlaczego ściany są pomalowane na szaro? Kto pierwszy pokazał Łempickiej obrazy dawnych mistrzów? Dlaczego pod koniec życia Tamara Łempicka wracała do niektórych obrazów i nakładała na nie kolejne warstwy farby? Czyją twarz mają wszystkie wersje św. Antoniego? Jakie sukienki zaprojektowała swoim wnuczkom? O tym i nie tylko opowie kurator wystawy, Łukasz Wiącek.

„Oblicza plakatu. Kolekcja Ireny Hochman i Tadeusza Mysłowskiego” to wystawa w Muzeum Narodowym mnwl.pl w Lublinie. Prezentowane plakaty stanowią część kolekcji sztuki współczesnej zebranej przez Irenę Hochman i Tadeusza Mysłowskiego. To wywodzący się z Lublina marszandka i artysta, którzy swoje życie związali z Nowym Jorkiem. Obiekty, nazywane przez Tadeusza Mysłowskiego kwiatami ulicy, pochodzą przede wszystkim z przypadających na lata 60. ubiegłego wieku czasów studiów artysty w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Są dokument epoki, w który wpisuje się fenomen tak zwanej polskiej szkoły plakatu. Kolejny etap budowania zbioru zainicjował wyjazd do Nowego Jorku w 1970 roku. Ulice polskich miast, zapamiętane jako „galeria” zapewniająca stałą obecność sztuki w codziennym życiu niezależnie od statusu społecznego, zastąpiły wizyty w galeriach sztuki i muzeach, do dziś pozostające jednym z rytuałów osobistego doświadczania miasta przez Kolekcjonerów. Po wystawie oprowadzą jej kuratorki: Anna Hałata i Klara Sadkowska

Antologia poezji slamowej powstaje w Lublinie. Do piątku można zgłaszać swoje wiersze (warunkiem jest wykonanie ich kiedykolwiek w przeszłości podczas slamu). O antologii i zmianach jakie zachodzą w postrzeganiu slamu porozmawiamy z Bartoszem Wójcikiem.

Spotkanie z Tomaszem Różyckim, poetą, tegorocznym laureatem nagrody im. Wisławy Szymborskiej odbędzie się w czwartek w księgarni „Dosłowna” w Lublinie. Rozmowę o jego najnowszej książce, powieści zatytułowanej „Złodzieje żarówek” poprowadzi Rafał Rutkowski, z którym zaprosimy na to spotkanie.

W 371 odcinku słuchowiska „Bazarek” Stanisław nie zamierza sadzać przy stole doświadczeń przodków, a Wiesława zakład kapelusz i będzie się wyrażać.

Na zdjęciu obraz Tamary Łempickiej na wystawie „Tamara Łempicka – ponad granicami” w Muzeum Narodowym w Lublinie.

Exit mobile version