01.09.2023 Informator kulturalny

kra 1336 2023 09 01 111043

Wystawa „Zbrodnie niemieckie i sowieckie na Polakach 1939-1945”

„Zbrodnie niemieckie i sowieckie na Polakach 1939-1945” – to tytuł wystawy, prezentowanej przed budynkiem Archiwum IPN w Lublinie. Ekspozycja to najważniejsze informacje i opisy dotyczące zbrodni dokonanych przez okupantów niemieckich i sowieckich na obywatelach polskich w latach wojny i okupacji.

Wystawa pokazuje zbrodniczy charakter obydwu systemów totalitarnych: niemieckiego nazizmu i sowieckiego komunizmu.
Na kolejnych planszach wystawy możemy prześledzić działania wymierzone w polską inteligencję (Zbrodnia Katyńska i Akcja AB), niszczenie polskości na Kresach Wschodnich oraz ziemiach wcielonych do III Rzeszy, represje wobec polskiej wsi, piekło obozów i walkę z Armią Krajową. Rok 1945 nie przyniósł Polakom upragnionej wolności. Wkraczająca na teren Polski Armia Czerwona dopuszczała się rabunków, napadów, pobić, a nawet zabójstw. Więzienia i areszty wcześniej zajmowane przez Gestapo stawały się siedzibami sowieckiego kontrwywiadu wojskowego („Smiersz”) i policji politycznej (NKWD). Ekspozycja „Zbrodnie niemieckie i sowieckie na Polakach 1939-1945” będzie prezentowana do 29 września.

Malarstwo Tomasza Bielskiego

W Galerii Przy Bramie Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, tym razem można podziwiać malarstwo Tomasza Bielskiego.

Tomasz Bielski urodził się w Białymstoku. Ukończył wyższe studia magisterskie na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej na kierunku Architektura i Urbanistyka oraz podyplomowe na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk im. E. Gepperta we Wrocławiu. Jest członkiem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie. Brał udział w wielu plenerach malarskich, wystawach poplenerowych, wystawach zbiorowych. Jest autorem czterech wystaw indywidualnych. Uprawia malarstwo sztalugowe w technice olejnej, akrylowej, pastelowej a także formy przestrzenne.

„W mojej twórczości zawsze interesowałem się człowiekiem oraz relacjami międzyludzkimi. Sporo czasu poświęciłem portretowaniu, starając się ukazać emocje modeli. Od pewnego czasu zwracam uwagę na fakt, że olbrzymią część naszego życia wypełnia oczekiwanie. Towarzyszy nam na każdym jego etapie. Prace prezentowane na tej wystawie są wynikiem próby zmierzenia się z niektórymi zagadnieniami, związanymi z tym tematem” – mówi autor prac.

Wernisaż wystawy rozpocznie się o godz. 17.00. Ekspozycja będzie prezentowana do 20 września.

Koncerty w ramach Strefy Innych Brzmień

Warsztaty Kultury w Lublinie wracają do regularnych koncertów w ramach Strefy Innych Brzmień.
We wrześniu przed publicznością wystąpią dwa zespoły – wrocławski duet Zdrój oraz trójmiejskie USO 9001 – zaprasza reprezentujący warsztaty – Rafał Chwała.

Wystawa fotografii „Pozy i powroty”

Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne, Galeria Fotografii Ratusz oraz autorka Monika Cichoszewska, zapraszają na wystawę fotografii pt. „Pozy i powroty”.

Monika Cichoszewska fotografuje wielkoformatowymi aparatami oraz camera obscura. Jest zwolenniczką pracy w ciemni, procesów manualnych i chemicznych w fotografii. Szczególne miejsce w sferze jej zainteresowań´ zajmuje technika Ambrotypii, którą wybrała jako medium przekazu artystycznego. Lauretka DEBUTS 2017 „Wystaw się” 2021 CSW w Toruniu, Vintage Grand Prix 2023. Wzięła udział w wystawie w Lille w Galerii Maison de la Photographie, jej prace były wystawiane na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce, Francji, Portugalii, USA Portugalii i Hiszpanii, a między innymi w VI Piotrkowskim Biennale Sztuki, XII Biennale Fotografii Górskiej, 7 Brzeskim Festiwalu Fotografii Otworkowej, gdzie zajęła II miejsce, na Festiwalu OFFO, na FotoOpen, Festiowalu Fotografii Plener, w „Kontaktach” BWA Jelenia Góra 2023.

Uroczysty wernisaż wystawy „Pozy i powroty” w Galerii Fotografii Ratusz, rozpocznie się o godz.17.00.

CYRKOPRZESTRZEŃ

Zamojski Dom Kultury zaprasza na huczne pożegnanie wakacji… W Zamościu, zupełnie za darmo – CYRKOPRZESTRZEŃ, czyli podróżujący festiwal nowego cyrku. 2 i 3 września w Ogródku Jordanowskim przy ul. J. Kiepury i w Zamojskim Domu Kultury, zaplanowano spektakle pełne akrobatyki, żonglerki i ognia, ale będzie można także poznać tajniki tych sztuk podczas otwartych warsztatów. Na festiwalu zaprezentują się artyści i trenerzy Fundacji Sztukmistrze, a program festiwalu, dostępny na stronie Zamojskiego Domu Kultury.

Weekend z Archeologią

Trwają przygotowania do trzeciej edycji Weekendu z Archeologią. W pierwszy weekend września Zamek Lubelski, jego wnętrze, dziedziniec i teren wzgórza, zostaną na dwa dni oddane we władanie formacjom wojskowym z XVII wieku i wojom Bolesława Chrobrego. Tak jak w latach ubiegłych, nie zabraknie rekonstrukcji, inscenizacji, zbrojnych potyczek z czasów potopu szwedzkiego, warsztatów dawnych rzemiosł, turniejów, konkursów i muzyki dawnej. Widowisko historyczne wzbogacą wykłady popularnonaukowe, filmy i pokazy multimedialne prezentujące polskie i norweskie dziedzictwo kulturowe – mówi Maciej Drewniak z Sekcji Archeologii Muzeum Narodowego w Lublinie.

Weekend z Archeologią rozpocznie się jutro – uroczyste otwarcie o godzinie 11:30 – pełny program dostępny na stronie Muzeum Narodowego w Lublinie.

SuPer

Fot. Krzysztof Radzki

Exit mobile version