Wystawa o Zbigniewie Stepku w Radiu Lublin

1971.zbigniew stepek.zdjecie z wyprawy w hindukusztiff 2023 08 31 092554

Wystawa poświęcona Zbigniewowi Stepkowi – dziennikarzowi, pisarzowi i alpiniście – zostanie otwarta w Radiu Lublin. Ekspozycja powstała z okazji przypadającej w tym roku 50. rocznicy tragicznej śmierci w Himalajach byłego pracownika naszej rozgłośni. Na wystawie zaprezentowane zostaną fotografie archiwalne ze zbiorów radiowych, a także osób, które osobiście znały Zbigniewa Stepka.

– Zbigniew był inny niż reszta dziennikarzy – wspomina obecnie współpracownik Radia Lublin Maria Brzezińska. – Tutaj atmosfera była taka koleżeńska, towarzyska, rozrywkowa, Zbyszek w niej nie uczestniczył. Był człowiekiem poważnym, skupionym, stosunkowo małomównym jak na dziennikarza radiowego i umiejącym wykorzystywać swój czas. Miał ambicje pisarskie, które były zresztą potwierdzone nagrodami.

CZYTAJ: „W swoich wymarzonych Himalajach został na zawsze”. Wspomnienie Zbigniewa Stepka

– Znałam Zbyszka 15 lat. On był przede wszystkim bardzo pracowity i bardzo zdolny – wspomina Kazimiera Błażewicz-Izdebska. – Zbyszek kupił sobie sprzęt wysokogórski – taki wielki plecak, z którym przychodził do pracy. Okazało się, że w tym plecaku nosi cegły, których z każdym tygodniem przybywało, bo on je dokładał. Kiedyś chciałam to podnieść i tego nie dało się podnieść nawet o centymetr. Mówił, że to jest jeszcze nic, jak się idzie w góry to ten plecak jeszcze jest cięższy, dlatego on musi zrobić taką zaprawę.

Wernisaż ekspozycji w Galerii Fotografii Radia Lublin o godzinie 18:00.   

Zbigniew Stepek  ukończył polonistykę na KUL-u, był autorem słuchowisk radiowych, a w latach 1958-1966 kierownikiem redakcji literackiej Radia Lublin. 

W 1973 roku był inicjatorem i kierownikiem pierwszej polskiej powojennej wyprawy w Himalaje. Zginął wraz z młodym lekarzem Andrzejem Grzązkiem, 17 sierpnia 1973 roku –  w trakcie próby zdobycia dziewiczego sześciotysięcznika w Himalajach Zachodnich. Obaj zostali przysypani przez lawinę. Ich ciała na zawsze pozostały w górach.

POSŁUCHAJ reportażu Katarzyny Michalak „Sam możesz wybierać los”

W budynku Radia Lublin jest studio kameralne imienia Zbigniewa Stepka. Ponadto na cmentarzu w Lublinie przy ulicy Lipowej znajduje się płyta symbolicznie go upamiętniająca. 

MaK / opr. WM

Na zdj. Zbigniew Stepek w trakcie wyprawy w Hindukusz, 1971 r. (ze zbiorów Z. Nasalskiego)

Exit mobile version