W Zwierzyńcu zainaugurowano 24. Letnią Akademię Filmową

dsc09617 2022 08 08 224705 2023 08 07 213725

Premierą filmu „Teściowie 2” w reżyserii Kaliny Alabrudzińskiej z Mają Ostaszewską, Izabelą Kuną i Adamem Woronowiczem zainaugurowano w poniedziałek 24. Letnią Akademię Filmową w Zwierzyńcu. Festiwal potrwa do 15 sierpnia.

Inauguracja festiwalu odbyła się w poniedziałek wieczorem w kinie „Skarb”. Widzów powiała dyrektorka festiwalu Dagmara Molga, która przypomniała, że Letnia Akademia Filmowa istnieje już 24 lata. „To ogromna tradycja kina wybitnego, ale także gości, którzy tu przyjeżdżają i spotkań z widzami” – powiedziała.

Jak zapowiedział Bartłomiej Pulcyn z LAF, podczas imprezy zaprezentowane zostaną m.in. pokazywane na światowych festiwalach obrazy: „Limbo” Ivana Sena i „Monster” Hirokazu Koreedy. „To jeden z najlepszych filmów, jakie były pokazywane na festiwalu w Cannes w ostatnich latach, nie tylko w tym roku” – stwierdził.

CZYTAJ: Święto kinematografii w Zwierzyńcu

Mówiąc o szerokiej reprezentacji kina światowego podczas wydarzenia wymienił „The Old Oak” Kena Loacha, „La Chimera” Alice Rohrwacher, „Opadające liście” Aki Kaurismäkiego, a także „mocną reprezentację” młodego, świeżego polskiego kina. „To bardzo dobra próbka tego, co się dzieje teraz w młodym polskim kinie” – powiedział.

Jak podali organizatorzy, w programie festiwalu znajdują się m.in. debiut Damian Kocura „Chleb i sól”, przedpremierowy seans „Strzępów” Beaty Dzianowicz, „Kobieta na dachu” Anny Jadowskiej i debiut Marcina Filipowicza „Braty”, sekcje filmowe „Zrozumieć Iran” z najciekawszymi propozycjami z tego kraju oraz „Archeologia kina”, podczas której widzowie zobaczą dziewięć filmów z siedmiu krajów leżących na pięciu kontynentach.

POSŁUCHAJ: Czesława Borowik „Ukryty kod Zwierzyńca”

Pulcyn zapowiedział, że podczas festiwalu przypominana będzie klasyka amerykańskiego kina, czyli pięć najlepszych – zdaniem organizatorów – filmów Terenca Malicka: „Drzewo życia”, „Ukryte życie”, „Cienka czerwona linia”, „Badlands” i „Niebiańskie dni”.

Po wystąpieniach premierę miał film „Teściowie 2” w reżyserii Kaliny Alabrudzińskiej z Mają Ostaszewską, Izabelą Kuną i Adamem Woronowiczem w rolach głównych.

Organizatorzy wskazali, że podczas festiwalu będzie można zobaczyć ponad 90 filmów podzielonych na dziewięć sekcji i trzy retrospektywy obejmujące – oprócz dzieł T. Malicka – twórczość włoskiej aktorki Giny Lollobrigidy i Jerzego Skolimowskiego.

CZYTAJ: „Kosmici” w Urzędowie [ZDJĘCIA]

Obecność w Zwierzyńcu potwierdziło blisko 30 twórców, w tym aktorzy Dorota Pomykała i Michał Żurawski, reżyserzy Krzysztof Zanussi, Kinga Dębska i Beata Dzianowicz.

Seanse obywać się będą w kinach „Skarb” i „Salto”, a także na terenie browaru i w Urzędzie Miasta.

Festiwalowi towarzyszy wystawa plenerowa pt. „Werki. Wajda. Renata Pajchel” przygotowana przez Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy w browarze, a także koncerty m.in. tworzącej w stylu funky-rap grupy Lolo Ferari Trio i rockowego zespołu Ankh.

W programie znajdują się warsztaty jogi, animacji poklatkowej i zajęcia dla dzieci.

Szczegółowy program festiwalu znajduje się na stronie: laffest.pl.

PAP / RL / opr. WM

Fot. archiwum

Exit mobile version