Trwają żniwa, w województwie lubelskim wzrasta liczba wypadków rolniczych. W wakacje Centrum Powiadomienia Ratunkowego odnotowuje największą liczbę wypadków przy pracach polowych.
– Rolnicy muszą uważać zwłaszcza w upały, gdzie bardzo łatwo o dekoncentrację i chwile nieuwagi. Takie wypadki zazwyczaj kończą się trwałym kalectwem – mówi Główny Dyspozytor Medyczny w Lublinie Jakub Stańczyk. – Upadki z wysokości, najechania przez maszyny rolnicze, wciągnięte kończyny w maszyny rolnicze. Główną przyczyną jest alkohol, ale też niezachowanie środków bezpieczeństwa. Drobne naprawy urządzeń przy włączonym silniku powodują wciągnięcia kończyn, zmiażdżenia, przewrócenia maszyn w trakcie napraw.
Przypomnijmy, że w ciągu ostatniego długiego weekendu doszło do dwóch wypadków śmiertelnych z udziałem rolników. W powiecie łukowskim 27-latek chciał podłączyć przyczepę do ciągnika rolniczego i został przygnieciony. Jego życia nie udało się uratować.
CZYTAJ: Coraz więcej wypadków w rolnictwie. Upał nie sprzyja pracom polowym
Do drugiego wypadku doszło w powiecie kraśnickim, gdzie 56-latek kierując kombajnem wjechał w starorzecze rzeki. Pojazd się przewrócił i przygniótł mężczyznę.
Policja apeluje do kierowców o ostrożność – trwają żniwa, na drogach pojawiają się maszyny rolnicze. Funkcjonariusze przypominają też rolnikom o zasadach bezpieczeństwa i ich obowiązkach.
– Maszyny rolnicze ze względu na swoje gabaryty znacznie utrudniają poruszanie się innym pojazdom – mówi Kamil Karbowniczek z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. – Rolnik, poruszając się kombajnem po drogach publicznych, ma obowiązek zdemontowania znajdującego się z przodu pojazdu hedera i przetransportowania go na specjalnym wózku. Poruszanie się z zamontowanym urządzeniem tnącym z przodu kombajnu powoduje, że kierujący łamie zasadę zajmowania tylko prawego pasa jezdni oraz dopuszczalnej normy szerokości pojazdu, która wynosi 3 metry. Jadąc takim pojazdem należy także pamiętać o obowiązkowym włączeniu światła błyskowego barwy pomarańczowej.
Każdy uczestnik ruchu drogowego ma obowiązek przestrzegania przepisów i kierowania pojazdem spełniającym określone wymagania techniczne.
RyK / opr. AKos
Fot. Jacek Halicki, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons