Płatne usługi sąsiedzkie dla osób starszych czy niepełnosprawnych, które wymagają pomocy w codziennych czynnościach, zakłada nowelizacja ustawy o pomocy społecznej podpisana już przez prezydenta.
Jak mówiła w Radiu Lublin Katarzyna Poniatowska, rzeczniczka prasowa Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie, usługi sąsiedzkie to może być np. zrobienie zakupów, pomoc w umówieniu lekarza czy przygotowanie posiłku.
– To są usługi, które będzie mogła pełnić osoba pełnoletnia mieszkająca w pobliżu tej osoby, której te usługi będą dotyczyły – wyjaśnia Katarzyna Poniatowska. – To osoba, która nie jest rodziną beneficjenta pomocy, nie jest również oddzielnie zamieszkującym małżonkiem. Ta osoba będzie musiała przejść szkolenie z pierwszej pomocy; będzie składała oświadczenie o tym, że ma możliwości psychofizyczne do udzielania tego typu pomocy.
Cała rozmowa w materiale wideo:
Organizatorem usług sąsiedzkich będzie gmina. Zakres i sposób rozliczania usług sąsiedzkich określi rada gminy w odpowiedniej uchwale. Nowelizacja ustawy wejdzie w życie dwa miesiące po opublikowaniu jej w Dzienniku Ustaw.
RCh / opr. WM
Fot. RL