Rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny, przebywający od 2021 roku w więzieniu, spędzi w kolonii karnej łącznie 19 lat; taki wyrok ogłosił w piątek sąd w Moskwie, który uznał polityka za winnego rzekomej “działalności ekstremistycznej” – poinformowały agencja Reutera, a także niezależne rosyjskie portale Mediazona i Meduza.
Wyrok 19 lat pozbawienia wolności to łączna kara za wszystkie dotychczasowe “przestępstwa” jakoby popełnione przez Nawalnego.
CZYTAJ: ABW zatrzymała szesnastą osobę, która miała działać w siatce szpiegującej na rzecz Rosji
Jak powiadomiła Meduza, opozycjonista ma trafić do kolonii karnej o specjalnym rygorze, przeznaczonej dla najbardziej niebezpiecznych osadzonych, czyli m.in. recydywistów i osób skazanych na dożywocie.
Aleksiej Nawalny został aresztowany w styczniu 2021 roku po powrocie do Rosji z Niemiec, gdzie leczył się po próbie otrucia. Zdaniem polityka zamach na jego życie został zorganizowany przez rosyjskie służby specjalne.
W lutym 2021 roku sąd odwiesił wobec Nawalnego dawny wyrok więzienia za rzekome defraudacje finansowe. W marcu 2022 roku opozycjonista usłyszał kolejny wyrok – dziewięć lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze na podstawie oskarżeń o defraudację i obrazę sądu. Dwa miesiące później Nawalny został oskarżony w następnej sprawie, dotyczącej “tworzenia organizacji ekstremistycznej”, natomiast w październiku do listy zarzutów dodano m.in. “promowanie terroryzmu” i “rehabilitację nazizmu”.
??????? ????????? ? ??????? ???????? ? ????, ??? ????? ?????????? ???????? ???? pic.twitter.com/YvVKRgEbhx
— ??????? ?????????? (@teamnavalny) August 4, 2023
Opozycjonista wielokrotnie skarżył się na warunki panujące w kolonii karnej, nazywając je wprost torturami. Krytyk Kremla informował, że jest pozbawiany snu, nie otrzymuje opieki medycznej, jest celowo umieszczany w celi z więźniem skazanym za morderstwo, który cierpi na różne choroby i nie przestrzega higieny osobistej, a także nie pozwala mu się na kontakt z obrońcami i krewnymi.
Nawalny przebywa obecnie w kolonii karnej w Mielechowie, na wschód od Moskwy.
PAP/ RL. opr. DySzcz