W roku szkolnym 2023/2024 sesja maturalnych egzaminów pisemnych potrwa od 7 do 24 maja, a egzaminów ustnych od 11 do 16 maja i od 20 do 25 maja. Wyniki matur ogłoszone zostaną 9 lipca – podała Centralna Komisja Egzaminacyjna.
Harmonogram matur
Zgodnie z harmonogramem CKE, tak jak w latach ubiegłych, maturalne egzaminy pisemne rozpoczną się o godzinie 9.00 i o 14.00.
7 maja (wtorek) rano będzie egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym. Tego dnia nie będzie żadnego egzaminu po południu.
8 maja (środa) rano będzie egzamin z matematyki na poziomie podstawowym, po południu będą egzaminy z języka kaszubskiego, z łemkowskiego oraz z języka łacińskiego i kultury antycznej.
9 maja (czwartek) rano będzie egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym, po południu będą egzaminy na poziomie podstawowym z języka francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i z języka włoskiego.
10 maja (piątek) rano będzie egzamin z wiedzy o społeczeństwie, a po południu będą egzaminy z języka niemieckiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym.
13 maja (poniedziałek) rano będą egzaminy z języka angielskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym, po południu będzie egzamin z filozofii.
14 maja (wtorek) rano będzie egzamin z biologii, a po południu egzaminy z języka rosyjskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym.
15 maja (środa) rano będzie egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym, po południu egzaminy z języka francuskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym.
16 maja (czwartek) rano będzie egzamin z chemii, po południu egzamin z historii muzyki.
17 maja (piątek) rano będzie egzamin z geografii, a po południu egzaminy z języków mniejszości narodowych (białoruskiego, litewskiego i ukraińskiego) na poziomie podstawowym.
CZYTAJ: Matura 2023. Jak poradzili sobie uczniowie z Lubelskiego?
20 maja (poniedziałek) rano będzie egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym, a po południu egzaminy z języków mniejszości narodowych na poziomie rozszerzonym.
21 maja (wtorek) rano będzie egzamin z historii, po południu egzaminy z języka hiszpańskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym.
22 maja (środa) rano będzie egzamin z informatyki, po południu z historii sztuki.
23 maja (czwartek) rano będzie egzamin z fizyki, a po południu egzaminy z języka włoskiego na poziomach rozszerzonym i dwujęzycznym.
24 maja (piątek) przeprowadzone będą egzaminy w językach obcych z matematyki, geografii, chemii, fizyki, biologii i historii, zdawane przez absolwentów szkół i oddziałów dwujęzycznych.
Zobacz jak wyglądała matura z matematyki w III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie
Sesja ustnych egzaminów maturalnych potrwa do 11 do 16 maja i od 20 do 25 maja. Egzaminy przeprowadzane będą według harmonogramów ustalanych przez przewodniczących zespołów egzaminacyjnych w szkołach.
Dodatkowa sesja maturalna dla maturzystów, którzy z przyczyn zdrowotnych lub losowych nie przystąpią do egzaminów w terminie głównym, zaplanowana została od 3 do 17 czerwca: sesja egzaminów pisemnych odbędzie się 3-17 czerwca, a sesja egzaminów ustnych 10-12 czerwca.
Centralna Komisja Egzaminacyjna 9 lipca ogłosi wstępne wyniki matur. Tego też dnia maturzyści poznają swoje indywidualne wyniki.
Sesja egzaminów poprawkowych odbędzie się 20-21 sierpnia: 20 sierpnia będą poprawkowe egzaminy pisemne, a 22 sierpnia poprawkowe egzaminy ustne.
Wyniki egzaminów poprawkowych maturzyści poznają 10 września.
CKE 10 września ma opublikować pełne wyniki matur, uwzględniające sesję główną majową, dodatkową czerwcową i poprawkową sierpniową.
Maturzyści mają trzy obowiązkowe egzaminy pisemne: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Obowiązkowe są też dwa egzaminy ustne: z polskiego i z języka obcego. Abiturienci szkół lub klas z językiem nauczania mniejszości narodowych muszą też przystąpić do egzaminu pisemnego i ustnego z tego języka.
Maturzyści muszą też przystąpić do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym, czyli do egzaminu z tzw. przedmiotu dodatkowego lub do wyboru. Chętni mogli przystąpić maksymalnie do sześciu egzaminów na poziomie rozszerzonym.
PAP / RL / opr. LisA
Fot. PAP/Marcin Bielecki / archiwum