Problemy ochrony granic. Najnowsza technologia na targach [ZDJĘCIA]

granice 4 2023 08 29 173159

Eksperci dyskutują o aktualnych wyzwaniach dotyczących ochrony granic, a firmy z całego świata prezentują najnowsze rozwiązania technologiczne dla służb mundurowych. Na podchełmskim lotnisku w Depułtyczach Królewskich trwa VI edycja targów GRANICE. Rozpoczęła się od pokazów grup interwencyjnych Izby Administracji Skarbowej.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Głównym wyzwaniem ochrona granicy z Białorusią

– Staramy się ukracać wszelkie procedery oszustw podatkowych, nielegalnej produkcji towarów akcyzowych, prania brudnych pieniędzy – mówi dr Artur Krukowski, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Lublinie. – To właśnie trzon walki z przestępczością gospodarczą, czyli z nielegalnymi działaniami, od których podatnicy “zapominają” zapłacić podatków. Stoimy na straży bezpieczeństwa ekonomicznego nie tylko Polski, ale także Unii Europejskiej. Musimy pilnować chociażby przepisów sankcyjnych na granicy z Białorusią. A na granicy z Ukrainą musimy pilnować, aby przepustowość przejść była odpowiednia i aby przez naszą granicę przejeżdżał tylko towar, który został zgłoszony.

– W tym momencie głównym wyzwaniem jest ochrona granicy z Białorusią, gdzie mamy do czynienia ze zorganizowaną grupą przestępczą kierowaną przez państwo – mówi płk Arkadiusz Tywoniuk z Komendy Głównej Straży Granicznej. – Tę granicę ochrania ponad 2 tysiące funkcjonariuszy Straży Granicznej. Wiadomo, że sam człowiek – nawet najbardziej odpowiedzialny i zorganizowany – nie podoła wyzwaniom bez oparcia w sprzęcie. Na tych targach mamy do obejrzenia wiele ciekawych rozwiązań technicznych, które być może zostaną wdrożone w przyszłości i u nas. Chociaż możemy się pochwalić też swoim sprzętem. To sprzęt jeżdżący, czyli motory, pojazdy (również pojazdy obserwacyjne wysokiej technologii), uzbrojenie, drony, lotnictwo.

CZYTAJ: Coraz większa agresja nielegalnych migrantów na polsko-białoruskiej granicy

Nowoczesny sprzęt

– Jeżeli chodzi o samą granicę, to oczywiście ważne są urządzenia rentgenowskie, ale także wszelkiego rodzaju laboratoria, laboratoria paliw – wskazuje dr Artur Krukowski. – W Koroszczynie mamy centralne laboratorium w zakresie paliw. Nie o każdym sprzęcie mogę powiedzieć, ale na pewno mogę wspomnieć o wykorzystaniu dronów, które np. z wysokości 2 km obserwują grupy przestępcze i umożliwiają nam jak najlepszą walkę z takimi zjawiskami. 

– Mamy firmy produkujące nowoczesny sprzęt, o którym służby mogą jeszcze nie wiedzieć – zaznacza wicewojewoda lubelski Bolesław Gzik. – Firmy bądź ich przedstawiciele mają szansę pokazać ten sprzęt, jego możliwości techniczne, czyli praktyczne działanie. Ten sprzęt może być wykorzystywany przez wszystkie służby, które są na granicy – zarówno przez Krajową Administrację Skarbową, Straż Graniczną, jak i wojsko, które jest w pobliżu granicy, jak również przez policję. 

– Prezentujemy mobilne centrum łączności dyspozytorskiej i zarządzania kryzysowego – mówi Tomasz Badowski, menedżer ds. komunikacji i marketingu z Grupy WB. – Umożliwia on ustanowienie w dowolnym terenie bezpiecznej zamkniętej łączności kryzysowej i komunikacji pomiędzy zespołami. Obecnie policja w naszym kraju korzysta z innej łączności radiowej, straż pożarna z innej, pogotowie ratunkowe z innej, a Straż Graniczna jeszcze z innej. Dlatego w sytuacji kryzysowej – np. takiej, jaką mamy na granicy – często istnieje problem, żeby te wszystkie służby mogły się natychmiast skomunikować ze sobą. Nasze rozwiązanie integruje ich rozwiązania i tworzy takie mobilne centrum zarządzania kryzysowego w danym rejonie. Warto podkreślić, że jest to rozwiązanie naszej polskiej firmy. Dzięki temu jest gwarancja, że wszelkie kody źródłowe do tego oprogramowania są w naszych rękach i nie ma ryzyka, iż będzie jakiś backdoor czy obca służba będzie miała do tego dostęp. 

CZYTAJ: Kpt. Marta Gaborek z WOT o służbie na granicy: Ściśle współpracujemy z innymi formacjami

Kluczowe cyberbezpieczeństwo

Na targach są nie tylko urządzenia służące bezpośrednio do ochrony granic, ale także sprzęt zapobiegający nieuprawnionym ingerencjom do systemów informatycznych.

– Przed nami nasze autorskie urządzenie, urządzenie usługa – secure box – mówi Waldemar Korzeniowski, kierownik Zespołu SOC Centrum Cyberbezpieczeństwa. – W prostych słowach można powiedzieć, że działa to w ten sposób, że jeżeli ktoś przychodzi do nas z jakimiś dokumentami na pendrive’ie, a my nie jesteśmy go pewni i nie chcemy wpinać go w komputer, który jest w naszej sieci wewnętrznej, możemy go włożyć w to urządzenie. Ma ono zestaw silników, które są na bieżąco aktualizowane. Sprawia, że dane na pendrive’ie, którego nie jesteśmy pewni, możemy sobie skopiować w sposób czysty. Czyli możemy powiedzieć, że to urządzenie czyści z wszelakich zagrożeń, z malware’u, z wirusów, trojanów. Na pendrive’ie wyjściowym mamy już czyste dane. To całkowicie polska produkcja. Nasz projekt, nasze wykonanie.

– Wprowadziliśmy secure boxy już m.in. do apelacji lubelskiej – mówi Michał Hafych, dyrektor Centrum Cyberbezpieczeństwa. – Apelacja lubelska od 2023 roku w pełni korzysta z secure boxów. Mamy nowe oprogramowania Secure Box, wersja 2.0. Będziemy wprowadzać je do następnych apelacji w Polsce. Poza sądami chcemy wprowadzić je do służby więziennej; tam, gdzie jest największa styczność z dokumentami elektronicznymi, żeby skanować i przerzucać dokumenty na bezpieczny pendrive. Staramy się, żeby w każdej firmie państwowej był secure box.

Jak chronić się przed dronami?

Dla działań na granicach ważne jest nie tylko posługiwanie się dronami, ale tak.że ochrona przed nimi.

– System antydronowy kanadyjskiej firmy Bluvec to w pełni pasywny system, który nie emituje żadnych sygnałów. On tylko pobiera dane z przestrzeni powietrznej – tłumaczy Paweł Jędrachowicz, doradca ds. techniki lotniczej, techniki specjalnej w firmie Navitec z Łodzi. – Analizuje sygnał, dekoduje go. W ten sposób jesteśmy w stanie wykryć zarówno drona, jak i pozycję operatora. Po wykryciu drona, wykryciu operatora, jego trasy jesteśmy w stanie przejąć kontrolę nad tym dronem. To system nie do wykrycia. Jest wykorzystywany w różnych krajach w Europie i na świecie. W Polsce tego systemu obecnie jeszcze nie ma. My go tu prezentujemy. Ten system był już na testach w naszych służbach. Kolejne testy przed nami.

Targi GRANICE zakończą się w środę (30.08) po godzinie 14.00. Rano nad zalewem Żółtańce zostanie przeprowadzona próba minidronów podwodnych. Z kolei na lotnisku testowany będzie sprzęt szpiegowski i detekcyjny.

FiKar / opr. WM

Fot. Piotr Janiak

Exit mobile version