„Odegrało ogromną rolę w zwycięstwie i późniejszej odbudowie kraju”. Święto Wojska Polskiego w Lublinie

p8150042 2023 08 15 111954

W Lublinie rozpoczęły się obchody Święta Wojska Polskiego – mijają 103 lata od zwycięskiej bitwy warszawskiej. W Lublinie żołnierze, samorządowcy, przedstawiciele administracji rządowej złożyli kwiaty pod pomnikami Nieznanego Żołnierza i marszałka Józefa Piłsudskiego.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

– To wojsko odegrało ogromną rolę w zwycięstwie i późniejszej odbudowie kraju – mówi wojewoda lubelski, Lech Sprawka. – Stanowiło pewien wzór dla społeczeństwa, jak postępować, żeby skutecznie szybko odrodzić Polskę, z tych trzech różnych elementów złożyć w jedną całość. Było to święto bardzo radosne obchodzone w okresie międzywojennym. Natomiast to, co się wydarzyło w nocy, atak na Lwów i Łuck, pokazuje, że to święto służy przypomnieniu tamtej historii, bo tego typu zagrożenie pojawia się w tej chwili.

15 dzień sierpnia jest uznawany za rocznicę zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej z Rosją bolszewicką. Część walka została stoczona na terenie obecnego województwa lubelskiego.

– W całej akcji Lublin odegrał ważną rolę – mówi Zdzisław Niedbała z Kancelarii Prezydenta Lublina. – Lublin był zapleczem frontu, który szedł na Warszawę. Tutaj były koszary i tutaj organizowano, i też przygotowywano wojsko do udziału w operacjach wojennych zgodnie z rozkazami naczelnego dowództwa.

W archikatedrze lubelskiej odprawiono mszę w intencji żołnierzy Wojska Polskiego.

– Powinniśmy wyrażać największy szacunek przed tymi, którzy zakładają swój mundur i służą ojczyźnie, ponieważ to oni dbają o nasze bezpieczeństwo – mówił biskup Archidiecezji Lubelskiej, Józef Wróbel. – Być żołnierzem to ofiarować swoje życie, czas i miłość braciom, i siostrom, którzy na ojczystej ziemi żyją i troszczą się o jej rozwój, wzrost dobra wspólnego. Jak że moi drodzy, nic z wartości wolności nie zrozumieli ci, którzy nie rozumieją służby wojskowej albo jej  urągają, albo szacunku nie mają, kiedy oni stoją na naszej wschodniej granicy.

– To żołnierze wywalczyli nam wolną Polskę – dodaje Lech Sprawka. –  Zwycięstwo w bitwie warszawskiej m.in. zbliżyło nas do zakończenia procesu kształtowania granic II Rzeczypospolitej – to co zostało sfinalizowane w 1923 r. po wcześniejszym pokoju w Rydze, jak również rozwiązanie kwestii związane z granicą polsko-litewską.

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk zwraca uwagę, że po roku 1920 przed żołnierzami i administracją państwową stały konkretne wyzwania. – Na tym tle powstaje państwo polskie, które musi uzbrajać armię, musi walczyć o odzyskanie terytorium. Tu również wchodzi administracja państwowa, która tworzy instytucję, infrastrukturę.

CZYTAJ: Historia Lublina. Rocznica wydania miastu aktu lokacyjnego

Bitwa Warszawska trwała 12 dni i rozpoczęła się 13 sierpnia 2920 roku. Wojsko Polskie stawiło czoła nacierającej na Warszawę Armii Czerwonej. Zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i zatrzymała marsz rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią.

FiKar / RyK / opr. AKos

Fot. Iwona Burdzanowska

Exit mobile version