Fundacja Wolności z Lublina oraz 37 innych organizacji pozarządowych wystosowały list do Państwowej Komisji Wyborczej w sprawie październikowego referendum.
– Chcemy, aby PKW – informując wyborców o referendum – uwzględniła kilka istotnych kwestii: czym różni się głos ważny od nieważnego, czym jest karta ważna, a czym nieważna? Oczekujemy szczegółowych informacji, jak jest liczona frekwencja wyborcza, ponieważ ma to znaczenie dla ważności referendum oraz zamieszczenia informacji o prawie do odmowy przyjęcia karty do głosowania w referendum – podkreśla prezes Fundacji Wolności, Krzysztof Jakubowski.
CZYTAJ: Sejm przyjął uchwałę o zarządzeniu referendum
Organizacje pozarządowe oczekują także od PKW, aby instruowała komisje wyborcze, jak mają się zachować, kiedy wyborca np. chce oddać swój głos w wyborach do Sejmu i Senatu, nie uczestnicząc w referendum.
CZYTAJ: Sylwester Tułajew: Referendum dotyczy ważnych spraw
Referendum odbędzie się 15 października, wraz z wyborami parlamentarnymi. Polacy odpowiedzą na 4 pytania. W referendum padną cztery pytania. Pierwsze z nich brzmi: “Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?”. Drugie: “Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?”. Trzecie: “Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?”. Czwarte: “Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?”.
ŁuM / opr. ToMa
Fot. archiwum