Jak powstają modele rakiet i jaki był udział Polaków w badaniach kosmosu – między innymi na te pytania można poznać odpowiedź w czasie pikniku “Odyseja kosmiczna” w Puławach. To okazja, by zgłębić swoją wiedzę z zakresu astronomii, chemii, fizyki i nowych technologii.
– Można też uczestniczyć w warsztatach Mobilnych Laboratoriów Przyszłości – projektu, który daje ogromną szansę na rozwój – mówi minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. – To niebywały skok w przyszłość, bo to 1 mld 200 mln zł na nowoczesne pracownie techniczne, informatyczne, które mają służyć popularyzowaniu nauki i edukacji na gigantycznie wysokim poziomie, poprzez nowoczesne technologie. Dzisiaj widzimy choćby gogle VR, dzięki którym można w sposób innowacyjny uczyć się fizyki, chemii, ale też i historii. Widzimy roboty, sprzęt, który można nazwać cuda wianki, o którym nie śniliśmy, gdy myśmy chodzili do szkoły. To wielka szansa dla dzieci, bo w ten sposób można odkrywać talent. One w sobie odkrywają te talenty.
– Można tu poznać odpowiedź na wiele nurtujących pytań – zapewnia dyrektor TVP Nauka Robert Szaj. – Jakie technologie są niezbędne do tego, żeby latać w kosmos, żeby badać i eksplorować kosmos, a także w jaki sposób współczesne technologie pozwalają nam z kosmosu podglądać Ziemię i badać naszą planetę. Rok Mikołaja Kopernika to 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika. W związku z tym wspólnie z Ministerstwem Edukacji i Nauki w czterech miejscach w Polsce zorganizowaliśmy wydarzenia, które dotyczą Mikołaja Kopernika, a także kosmosu.
Piknik “Odyseja kosmiczna” przy puławskim obserwatorium astronomicznym potrwa do 22.00. Jest on organizowany przez TVP Nauka i Ministerstwo Edukacji i Nauki.
ŁuG / opr. WM
Fot. PAP/Wojtek Jargiło; Ministerstwo Edukacji i Nauki; Łukasz Grabczak