Konie w służbie WOT. Konferencja w Wolicy Śniatyckiej

av5a1599 2023 08 22 122056

O wykorzystaniu koni w wojskach obrony terytorialnej dyskutują eksperci podczas Konferencji Huzar w Wolicy Śniatyckiej. Zainaugurowała ona ćwiczenia wojskowe “Huzar 2023” w powiecie zamojskim.

– Nasza sekcja konna składa się z 12 jeźdźców, ale przez cały cykl szkolenia przeszło już około 30 żołnierzy. Oni poprzez konne patrole zabezpieczają granicę z Białorusią – mówi rzecznik prasowy 19 Nadbużańskiej Brygady Obrony Terytorialnej, porucznik Marcin Zelent. – Koń to dodatkowy sensor – czuje, widzi, słyszy. Jeździec jest takim nadrzędnym kierowcą. Wszystkie zmysły konne powodują, że dobrze wyszkolony jeździec, bardzo dobrze współpracujący ze swoim wierzchowcem, tworzy z nim duet, który jest w stanie rozpoznać, zauważyć szereg różnych aspektów, które np. dwóm żołnierzom z patrolu mogłyby umknąć. Zwierzę ma swój instynkt, ma inne zachowania i jest bardziej wrażliwe na pewne bodźce, które płyną ze środowiska.

Konferencja, która poprzedza 103. rocznicę bitwy pod Komarowem, rozpoczęła się pod Pomnikiem Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej i potrwa do 15:00. W konferencji i ćwiczeniach biorą udział żołnierze m.in. 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego i 19 Nadbużańskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Celem ćwiczeń jest sprawdzenie wojsk w praktyce w niełatwym terenie z wykorzystaniem koni.

CZYTAJ: Ćwiczenia taktyczne terytorialsów przed obchodami rocznicy bitwy pod Komarowem

Bitwa pod Komarowem została stoczona 31 sierpnia 1920 roku. Była ostatnim wielkim starciem kawalerii XX wieku. W jej trakcie 1500 kawalerzystów pokonało liczącą blisko 6000 żołnierzy armię sowiecką.

RyK / opr. WM

Fot. nadesłane

Exit mobile version