Elżbieta Witek: Nie wykorzystujemy referendum do tego, żeby „robić politykę” [ZDJĘCIA]

witek 1 2023 08 29 211146

– Nie wykorzystujemy referendum do tego, żeby „robić politykę”, są to sprawy żywotne, związane z bezpieczną przyszłością Polaków. I my chcemy o to zapytać naszych obywateli, dlatego te cztery pytania są tak ważne – podkreśliła we wtorek w Chełmie marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Podczas spotkania z mieszkańcami marszałek Witek odniosła się do hasła kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości, które brzmi „Bezpieczna przyszłość Polaków”. – Rozumiemy to bezpieczeństwo bardzo szeroko, nie tylko jako bezpieczeństwo zewnętrzne, bezpieczeństwo naszych granic – co jest bardzo ważne – ale także bezpieczeństwo wewnętrzne, związane z bezpieczeństwem pracy, rodzin, zdrowotnym – wymieniła Witek.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Wszystko wokół rodziny

Według niej, rodzina, która stała się centrum programu PiS w ostatnich latach, to był – jak określiła – „strzał w dziesiątkę”. – Absolutnie wszystko skupia się wokół rodziny, bo w rodzinie są dzieci, rodzice, ale są także dziadkowie. Przygotowaliśmy programy – nie programy socjalne, jak niektórzy mówią, tylko programy powszechne – kierowane do wszystkich Polaków; nie dzieliliśmy Polaków na tych, którzy są naszymi zwolennikami i na tych, którzy nas nie popierają – zaznaczyła marszałek Sejmu.

Odnosząc się do trwającej napaści Rosji na Ukrainę zauważyła, że ta wojna nie rozpoczęła się od ataku, który miał na celu zdobycie Kijowa w ciągu trzech dni. – Ta wojna rozpoczęła się od ataku na naszą polsko-białoruską granicę. To tam się rozpoczął szturm nielegalnych migrantów sprowadzonych celowo przez Łukaszenkę, oczywiście przy wsparciu Putina, którzy mieli sforsować naszą granicę – przypomniała. Jej zdaniem, gdyby tak się stało, to Polska wyglądałaby zupełnie inaczej. – Nie byłoby żadnego bezpieczeństwa, a nielegalni migranci zalaliby nasz kraj; nie bylibyśmy w stanie w żaden sposób pomagać Ukrainie – stwierdziła Witek.

CZYTAJ: Marszałek Witek: Rząd PiS okazał się niezwykle odpowiedzialny [ZDJĘCIA]

Apel o udział w wyborach

Marszałek Sejmu apelowała również o udział w wyborach. – Przed nami decyzja, czy zaufamy tym, którzy nas wielokrotnie oszukali (…),którzy nie przedstawiają żadnego programu, tylko kierują się negatywnymi emocjami, atakując wszystkich, którzy są po drugiej stronie czyli Prawo i Sprawiedliwość, czy też zaufać tym, którzy pokazali, że dotrzymują słowa, że rodzina jest ważna, że bezpieczeństwo Polaków jest ważne i robią to – mówiła Witek.

Zwróciła uwagę, żeby wyborcy to przemyśleli i nie ryzykowali w wyborach, bo – jej zdaniem – „szkoda byłoby tych ośmiu lat ciężkiej pracy, tego, co nam się udało zrobić dla Polaków, dla bezpieczeństwa, dla przyszłości, dla rozwoju”.

„Referendum porusza sprawy żywotne”

Podczas przemówienia odniosła się również do referendum, które odbędzie się 15 października – w tym samym dniu, co wybory parlamentarne. – Nasi przeciwnicy mówią, że wykorzystujemy referendum do tego, żeby „robić politykę”. Nie, nie robimy tego, żeby „robić politykę”, choć wszystko jest polityką – dodała.

Przekonywała, że pytania zawarte w referendum są bardzo ważne. Pierwsze z nich brzmi: „Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?”. Drugie: „Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?”. Trzecie: „Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?”. Czwarte: „Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?”.

– Są to sprawy żywotne, związane z bezpieczeństwem i bezpieczną przyszłością Polaków. I my chcemy o to zapytać naszych obywateli – podkreśliła marszałek Sejmu.

Spotkanie marszałek Elżbiety Witek z mieszkańcami odbyło się w Chełmskiej Bibliotece Publicznej przy ulicy Partyzantów w Chełmie.

RL / PAP / opr. ToMa

Fot. Piotr Janiak

Exit mobile version