„Na Wileńskiej ulicy” to spektakl Polskiego Teatru “Studio” w Wilnie, który w sobotę (26.08) został zaprezentowany w Teatrze im. J. Osterwy w Lublinie. Przedstawienie inspirowane m.in. wierszami Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i piosenkami z lat 30. i 40. XX wieku, jest podróżą w czasie do wielokulturowego i wielonarodowego Wilna sprzed lat.
CZYTAJ: Lubelski skansen posłużył bibliotekarzom za plan filmowy [ZDJĘCIA]
Teatr “Studio” prezentuje na Litwie polską kulturę. – Ten teatr to historia wielu lat niełatwej pracy- mówi dyrektor Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczpospolitej, Marcin Gapski. – Jest to polski zawodowy zespół, założony przed wielu laty przez panią Liliannę Kiejzik. To teatr, który od razu postawił sobie bardzo ambitne cele, żeby być grupą profesjonalną i prezentować szeroki repertuar.
Prezentacja spektaklu to efekt współpracy Teatru “Studio” z Teatrem im. Juliusza Osterwy w Lublinie. – Wsparcie Teatru Osterwy jest dla nas bardzo znaczące – mówi Edward Kiejzik, dyrektor Polskiego Teatru “Studio” w Wilnie. – W końcu maja 2023 roku nasz teatr otrzymał status teatru zawodowego w Republice Litewskiej. Otrzymaliśmy propozycję współpracy z Lublinem (Teatrem Osterwy), który będzie właście formalnie opiekował się i pomagał w zarządzaniu naszym teatrem na Litwie.
Polskie Studio Teatralne w Wilnie zostało założone w listopadzie 1960 roku jako Polski Zespół Dramatyczny przy Klubie Pracowników Łączności. Była to pierwsza tego rodzaju placówka artystyczna utworzona po wojnie w Wilnie. Do dziś jest ośrodkiem spotkań inteligencji polskiej w tym mieście. Podstawowym celem działalności Teatru jest promocja oraz rozpowszechnianie teatralnej kultury polskiej na Litwie oraz promowanie spuścizny Teatru na Pohulance i teatru „Reduta” Juliusza Osterwy.
ZS / opr. ToMa
Fot. Teatr im. J. Osterwy w Lublinie