Synoptycy ostrzegają przed upałami. W całym województwie do czwartku (17.08) możliwe są temperatury nawet do 33 stopni Celsjusza. Lekarze apelują o nawadnianie się i w miarę możliwości o unikanie słońca.
CZYTAJ: Upalne dni na Lubelszczyźnie. Jak o siebie zadbać? [ZDJĘCIA]
2 miliony 161 tysięcy euro uzyskano ze sprzedaży koni arabskich podczas aukcji Pride of Poland w Janowie Podlaskim. Spośród 23 wystawionych koni nowych nabywców znalazło 14 arabów. Najwyższą cenę osiągnęła klacz El Esmera, wylicytowana za 810 tysięcy euro.
CZYTAJ: „Duży sukces”. Ponad 2,1 mln euro za konie na aukcji Pride of Poland [ZDJĘCIA]
Już jutro (15.08) Święto Wojska Polskiego – uroczystość ustawiona w nawiązaniu do zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 roku. Ponad 100 lat temu wojska polskie powstrzymały armię czerwoną i w taki sposób utrzymały niepodległość naszego kraju. W nawiązaniu do tych wydarzeń Archiwum Państwowe w Lublinie zaprezentowało oryginalne dokumenty z tamtego okresu.
CZYTAJ: Motywowały do solidarności przeciwko bolszewikom. Oryginalne dokumenty w Archiwum Państwowym
Pracownicy Grupy Azoty Puławy społecznie wykonali ogród sensoryczny dla niepełnosprawnych dzieci. Powstał on przy Spółdzielni Socjalnej „Inicjatywa” w Puławach. To jeden z projektów w ramach kolejnej edycji Wolontariatu Pracowniczego realizowanego w puławskiej spółce.
CZYTAJ: W Puławach powstał ogród sensoryczny dla niepełnosprawnych dzieci
Paweł i Genowefa Ponachajbowie z Pniówka w czasie II wojny światowej bezinteresownie dali schronienie pięcioosobowej rodzinie krawca Borucha Akermana. Wtedy za radowanie Żydów groziła śmierć.
CZYTAJ: Podczas wojny pomogli żydowskiej rodzinie. Zjazd w hołdzie bohaterom [ZDJĘCIA]
Eksperci ostrzegają, że ładowanie smartfonów przez porty USB w miejscach publicznych może być niebezpieczne. Nasz telefon może zostać na przykład zainfekowany złośliwym oprogramowaniem.
CZYTAJ: Złośliwe oprogramowanie lub przechwycanie informacji. Uwaga na publiczne porty USB
15 sierpnia 1317 roku Lublin otrzymał prawa miejskie. Władysław Łokietka wydał akt lokacyjny, który potwierdzał status miasta, określał jego wielkość i ustalał nowe zasady funkcjonowania.
CZYTAJ: Historia Lublina. Rocznica wydania miastu aktu lokacyjnego
Program prowadził Ryszard Majewski.
Fot. Krzysztof Radzki