09.08.2023 Informator kulturalny

kra 0523 2023 08 09 140613

Trwa Lubliner Festival,

W trzecim dniu Lubliner Festival organizatorzy chcą poprzez szereg wydarzeń zachować pamięć o po żydowskich mieszkańcach Lublina, którzy przez blisko siedemset lat współtworzyli lubelską metropolię. Festiwal odbywa się w nieprzypadkowych miejscach, m.in. w budynku dawnej uczelni rabinackiej Jeszywas Chachmej Lublin, w Centrum Kultury, Bramie Grodzkiej/Teatrze NN i w innych przestrzeniach miejskich. 

W programie m.in. projekcja filmowa. Film SWAT to opowieść o dojrzewaniu. Główny bohater – nastolatek o imieniu Arik dorasta w Hajfie. Jest rok 1968. Arik zaczyna poznawać tajniki ludzkich uczuć. Różne wątki z życia Arika zbiegają się w zaskakującą, miejscami zabawną, a miejscami wzruszającą opowieść o dojrzewaniu. Seans rozpoczyna się o 21:00 w Kinie starym browarze przy Bernardyńskiej 15.

W CK w Lublinie koncert z okazji 75-lecia powstania Państwa Izrael. Na scenie Olga Avigail Mieleszczuk & Tango Attack. Muzycy sięgną po piosenki Chaima Cheferra, Natana Altermana – urodzonego w Warszawie pisarza i autora tekstów piosenek, Mosze Wileńskiego, kompozytora wykształconego w Warszawie, uznawanego za pioniera izraelskiej piosenki. Usłyszymy piosenki Szmuela Ferszko. Koncert rozpoczyna się o 20:00

O 16:30 także w ramach Lubliner Festival otwarcie wystawy „MOI ŻYDOWSCY RODZICE, MOI POLSCY RODZICE”. Wystawa opowiada o losach piętnaściorga dzieci urodzonych w latach 1939-1942. Bohaterowie wystawy ocaleli dzięki bezgranicznej miłości rodzicielskiej, która kazała oddać ich, jako małe dzieci, w obce ręce oraz dzięki odwadze ludzi, którzy uznali je za własne córki i synów.

Lubliner Festival potrwa do niedzieli.

Przy Lubartowskiej 77 spotkanie z Bartoszem Paluszkiewiczem

Przy ul. Lubartowskiej 77 odbędzie się spotkanie z Bartoszem Paluszkiewiczem. To spotkanie wokół… kawy. Paluszkiewicz poruszy tematykę eksportu kawy oraz kawiarnianych zwyczajach. Opowie także o swojej książce „Warszawskie przedwojenne restauracje, bary, kawiarnie” dotykającej tematu dawnej gastronomii w stolicy. Przewidziany jest także koncert. Na scenie pojawią się m.in. Ewa Jagiełło i Stanisław Warchoł, którzy przedstawią przedwojenne przeboje w swoich aranżacjach z wykorzystaniem instrumentów klawiszowych, syntezatorów. Pracownicy Muzeum Wsi Lubelskiej  opowiedzą o funkcjonowaniu przedwojennych karczm na wsi oraz sposobie, w jaki mieszkańcy korzystali z przedwojennych restauracji.

Wydarzenie rozpoczyna się o 17:00 przy Lubartowskiej 77 w Lublinie.

Mistrzowskie Warsztaty Muzyczne rozpoczynają się w Zamościu

Zamość odwiedzili młodzi muzycy z Polski, USA, Rumunii i Macedonii. Trwa II edycja Letnich Mistrzowskich Warsztatów Muzycznych. Organizatorem jest Fundacja Rzeka EN we współpracy z Państwową Szkołą Muzyczną I i II st. im. K. Szymanowskiego w Zamościu.

Warsztaty muzyczne prowadzić będą wybitni artyści i pedagodzy różnych specjalności: Edward Wolanin – fortepian, Radosław Sobczak – fortepian, Rafał Kwiatkowski – wiolonczela, Anna Radziejewska – śpiew, Róża Kostrzewska-Yoder (USA) – fortepian. Uczestnicy mogą liczyć na lekcje indywidualne, a także warsztaty tańca.

Dziś o 18:00 koncert w Sali Koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. K. Szymanowskiego w Zamościu. Warsztaty potrwają do 11 sierpnia.

Fot. Krzysztof Radzki

Exit mobile version