Wojewódzkie Obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej odbędą się w miejscowości Jamy pod Ostrowem Lubelskim. W tym miejscu 8 marca 1944 r. okupanci niemieccy dokonali masowego mordu na ludności cywilnej. Zginęły wówczas 152 osoby, w tym wiele kobiet i dzieci, a wieś Jamy została doszczętnie spalona.
Uroczystość rozpocznie się o godzinie 10.00 od mszy świętej w intencji pomordowanych. Po nabożeństwie około 11.15 przed pomnikiem Ofiar Pacyfikacji Wsi Jamy odbędzie się uroczysty apel oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. Koncert okolicznościowy zagra zespół Dziecięca Ferajna „Lubelaki”, prowadzony przez Norberta „Smołę” Smolińskiego.
Jak podaje Instytut Pamięci Narodowej, w czasie II wojny światowej Niemcy spacyfikowali ponad 800 polskich wsi. Ich mieszkańców rozstrzeliwano, wywożono do obozów koncentracyjnych i na przymusowe roboty do III Rzeszy, a dobytek rabowano i niszczono, paląc gospodarstwa i całe wsie. Symbolem walki i męczeństwa społeczności polskich wsi jest Michniów w województwie świętokrzyskim, która za pomoc niesioną partyzantom została spalona, a jej mieszkańcy wymordowani 12 i 13 lipca 1943 r.
ZAlew / opr. WM
Fot. pixabay.com