W Łukowie odsłonięto mural poświęcony bohaterom

347610563 631396675844462 6919647646735695010 n 2023 07 16 160022

Mural poświęcony bohaterom Powstania Styczniowego Ziemi Łukowskiej został odsłonięty w Łukowie. W uroczystości wziął udział minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

– Ten mural powstał dzięki działalności społeczności lokalnej – mówi minister Gliński. – Pamięć konstytuuje wspólnotę. Nie bylibyśmy szczęśliwym narodem bez szacunku dla naszej pamięci, historii, dla naszych poprzedników. Bez pamięci, bez tożsamości, bez odwoływania się do tych bohaterów, którzy oddali życie za ojczyznę nie moglibyśmy się rozwijać, nie moglibyśmy budować Polski, naszych wspólnot lokalnych – przyjaznych, bezpiecznych także dla kolejnych pokoleń.

– Bohater upamiętniony na muralu, ksiądz generał, prezentuje najlepsze cechy patrioty – mówi minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek. – Wikariusz tutaj w Łukowie, ale generalnie związany z Podlasiem – i od strony kapłańskiej, i wojskowej. Generał, człowiek niezwykle odważny, a jednocześnie niezwykle uduchowiony i tę odwagę czerpiący z wiary w Pana Boga. Cieszę się, że tutaj, w Łukowie, naprzeciwko kościoła, w którym posługiwał, można oglądać piękny mural świadczący o bohaterstwie jego i tych powstańców styczniowych, którzy prowadzili nas do tej wolności, w której dzisiaj jesteśmy.

Mural poświęcony jest księdzu generałowi Stanisławowi Brzósce i jego adiutantowi porucznikowi Franciszkowi Wilczyńskiemu. Oddział ks. Stanisława Brzóski nazywany potocznie „Ćwiekami”, działał na terenie Lubelszczyzny i Podlasia. W 1865 Brzóska i Wilczyński ukrywali się we wsi Krasnodęby-Sypytki. 29 kwietnia 1865 obaj zostali schwytani przez wojska rosyjskie. Wyrokiem sądu polowego zostali skazani na powieszenie. 23 maja 1865 na rynku w Sokołowie Podlaskim Rosjanie wykonali egzekucję w obecności 10-tysięcznego tłumu.

CZYTAJ: Upalna niedziela w Lublinie

Odsłonięcie muralu odbyło się na placu przy parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, gdzie trwa piknik religijno-patriotyczny.

RyK/ opr. DySzcz

Fot. Wojciech Szubartowski/ Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego/ FB

Exit mobile version