Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka w Lublinie będzie mieć nową siedzibę. Wojewoda lubelski i władze miasta podpisały umowę w sprawie dofinansowania inwestycji z rządowych środków – mowa o kwocie ponad 64 mln zł.
CZYTAJ: Wybudują nową siedzibę. Lubelska szkoła specjalna z milionowym dofinansowaniem
– Placówka powstanie przy ul. Hanki Ordonówny. Uczyć się tu będzie ponad 300 dzieci z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, w tym ze spektrum autyzmu – mówi wojewoda lubelski Lech Sprawka. – To bardzo dobra wiadomość. I to nie tylko dla mieszkańców i dzieci z Lublina. To również dobra wiadomość o znaczeniu regionalnym, dlatego że szkoła będzie w stanie przyjąć większą liczbę dzieci i nie dokonywać odmów, tak jak to się dzieje w chwili obecnej.
– Te dzieci potrzebują bardzo dobrych warunków do uczenia się, a nowa siedziba to gwarantuje – mówi zastępca prezydenta miasta Lublin Mariusz Banach. – Ta szkoła dzisiaj funkcjonuje w trzech placówkach przy ul. Krochmalnej, Bronowickiej, Kurantowej. Dwa z tych miejsc absolutnie nie są dla nas powodem do dumy. Warunki przy ul. Krochmalnej i Bronowickiej są naprawdę złe, dlatego z radością i nadzieją patrzymy na cały ten proces.
Obecny na uroczystości dyrektor generalny w Ministerstwie Edukacji i Nauki Sławomir Adamiec podkreślił, że dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi są objęte szczególną troską przez państwo. – W ostatnim czasie nie tylko nakłady na inwestycje, ale również w programy i sposób podejścia do tych dzieci jest jednym z priorytetów państwa, rządu i ministra Przemysława Czarnka – zaznaczył. Podał również, że budowa nowej SP nr 26 w Lublinie jest jedną z największych finansowanych z budżetu państwa inwestycji edukacyjnych w Polsce.
Dyrektor szkoły Alicja Dudak poinformowała podczas uroczystości, że jest to placówka z ponadstuletnią tradycją. Od 1967 r. działa przy ul. Bronowickiej i korzysta także z budynków przy ul. Krochmalnej i Kurantowej. W placówce uczy się obecnie 320 uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim i umiarkowanym, a nad procesem dydaktycznym czuwa 176 nauczycieli. – Szkolnictwo specjalnie nie jest tanim szkolnictwem, ale warto to robić dla tych dzieci. Zostały pokrzywdzone przez los, to przynajmniej te nowe stworzone warunki będą lepszymi warunkami, za co serdecznie dziękuje” – mówiła dyrektor.
Budowa szkoły ma rozpocząć się w przyszłym roku, a zakończyć w 2027 roku. Całość kosztować będzie 80 mln zł. Rządowa dotacja to 80 proc. kosztów budowy i wyposażenia.
RyK/ PAP/ opr. DySzcz
Fot. Katarzyna Link/ LUW/ FB