Średniowieczni woje znów walczą nad Bugiem [ZDJĘCIA, WIDEO]

czumow 2023 07 23 142826

Tradycyjne jadło, rzemieślników z wyrobami z drewna i skóry oraz biżuterię prezentuje w Czumowie nad Bugiem 16-osobowa grupa rekonstruktorów z Klubu Archeologii Eksperymentalnej “Pajauta” z Wilna

Pokazy towarzyszą  inscenizacji bitwy nad Bugiem jednej z największych bitew średniowiecznej Polski, stoczonej  22 lipca 1018 roku w okolicach Hrubieszowa. W czasie tej batalii armia Bolesława Chrobrego starła się z wojskami księcia kijowskiego Jarosława I Mądrego. 

– Archeologia to nie tylko nauka o pobitych naczyniach, ale przede wszystkim nauka o człowieku – mówi archeolog z Uniwersytetu Wileńskiego Aleksas Luchtanas: – Jeśli nie znamy swojej przeszłości, nie możemy myśleć o dniach następnych. To tradycja. Dzięki archeologii każdy może obserwować „dziedzictwo” swego narodu, jego „pierwsze kroki’.

Tak wyglądała rekonstrukcja bitwy zorganizowana w 2021 roku:

W Czumowie nad Bugiem podziwiać można pokazy średniowiecznych rzemieślników, stragany z rękodziełem i obozowe życie wojów. Cieszą się one dużym zainteresowaniem turystów: – Jest dużo osób w strojach z epoki, wiele specjalistycznych miejsc dawnego rzemiosła. To piękna rzecz i bardzo warto tu przyjechać. Obserwuję pracę rzemieślnika, bo też szyję buty i podpatruje różne pomysły. Widać tu historię polskich korzeni; trochę się tym interesujemy. Zaczęłyśmy od mennicy i kupiłyśmy pierwszą monetę – opowiadają odwiedzający.

Pokazy rzemieślnicze, obozowisko wojów i kramy z rękodziełem  można oglądać  w Czumowie nad Bugiem do 17.30.  Inscenizacja bitwy nad Bugiem rozpoczęła się o godzinie 14.00.

Przygotowania do rekonstrukcji obserwowało Radio Lublin:

Bitwa nad Bugiem w 1018 roku została stoczona pomiędzy Bolesławem Chrobrym – w którego armii walczyło ok. 300 rycerzy niemieckich, 500 Węgrów, 100 Pieczyngów oraz od 2 do 5 tys. polskich zbrojnych – a Jarosławem Mądrym, który dysponował zbliżonymi liczebnie wojskami wspomaganymi przez Wikingów.

Według relacji kronikarskich bitwa rozegrała się pod Hrubieszowem nad rzeką Bug w pobliżu grodu Wołyń. Po szybkim ataku przez płytką rzekę zwycięstwo odniosły oddziały Chrobrego, ponosząc niewielkie straty. Pozwoliło ono na kontynuację wyprawy na Ruś Kijowską, której celem było zrzucenie z książęcego tronu Jarosława i osadzenie na nim wygnanego z Rusi brata Jarosława, a zięcia Bolesława Chrobrego – Świętopełka.

AP / opr. ToMa

Fot. AP

Exit mobile version