Zawyżone wynagrodzenia o prawie 800 tysięcy złotych wypłacono w ciągu czterech lat członkom zarządów i rad nadzorczych spółek komunalnych z województwa lubelskiego – informuje Najwyższa Izba Kontroli. Skontrolowano 9 podmiotów – 8 spółek komunalnych i urząd miasta w Lubartowie.
Spółki nie zastosowały się do przepisów z 2017 roku „zamrażających” podstawy wynagrodzeń.
– Kontrolowaliśmy lata 2018-2022 i w tym okresie dochodziło do wielu nieprawidłowości – mówi wicedyrektor lubelskiej delegatury NIK, Rafał Padrak. – Chodzi o spółki Pegimek Świdnik, PGK w Zamościu, PGKiM w Łęcznej, KPWiK w Kraśniku, PGK w Lubartowie oraz ZGL w Zamościu. Najwyższe kwoty zawyżenia wynagrodzenia członków rady nadzorczej i członków zarządu wystąpiły w PGK w Lubartowie. Chodzi łącznie o kwotę 275 tys. zł, z czego jeśli chodzi o zarząd to 201 tysięcy złotych, a członków rady nadzorczej 74 tysiące złotych.
Członkowie części organów spółek komunalnych, które – zdaniem NIK – otrzymali zawyżone wynagrodzenia, dobrowolnie zwrócili już 225 tysięcy złotych.
CZYTAJ: Inwestycje samorządów z Lubelskiego pod lupą Najwyższej Izby Kontroli
NIK skierowała do Prokuratury Okręgowej w Lublinie zawiadomienie o „uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa” w związku z nieopublikowaniem w Biuletynie Informacji Publicznej miasta Lubartów zasad kształtowania wynagrodzeń zarządów i rad nadzorczych spółek komunalnych.
Rzecznik lubartowskiego ratusza, Łukasz Chomicki, w przesłanym do nas komunikacie poinformował, że „Uchwały nie były publikowane od 2017 roku, czyli jeszcze za czasów poprzedniego burmistrza. Zostały opublikowane w trakcie trwania kontroli NIK”.
Pełna treść komunikatu:
„Burmistrz Miasta Lubartów wezwał członków zarządów i rad nadzorczych Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Lubartowie Sp. z o.o. i Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Lubartowie do zwrotu zawyżonych wynagrodzeń za lata 2018-2022. Burmistrz będzie informował NIK o rezultatach podjętych działań. Zawiadomienie do prokuratury dotyczy kwestii technicznych związanych z brakiem publikacji uchwał w Biuletynie Informacji Publicznej. Uchwały te nie były publikowane od 2017 roku, tj. jeszcze za czasów poprzedniego burmistrza. Uchwały zostały opublikowane jeszcze w trakcie trwania kontroli NIK”.
FiKar / opr. PrzeG
Fot. Krzysztof Radzki