„Nie można o nich zapomnieć”. Dzień Dziadków i Osób Starszych

kra 2201 2023 07 23 195900

W Kościele katolickim obchodzony jest dziś (27.07) Trzeci Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Z tej okazji w sanktuarium Świętej Rodziny w Lublinie odbyła się uroczysta msza święta oraz spotkanie integracyjne. 

– Najmłodsze pokolenie nie może zapomnieć o ludziach starszych – mówi kustosz sanktuarium i proboszcz parafii Świętej Rodziny w Lublinie, ks. Tadeusz Pajurek. – Ojciec święty ustanowił nawet odpust zupełny dla tych, którzy dzisiaj przyjdą do kościoła i pomodlą się, jak również dla tych, którzy odwiedzą osobę samotną.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

– Bardzo wiele zawdzięczam moim dziadkom – mówi jedna z uczestniczek mszy świętej, pani Andżelika. – To oni zabierali mnie do kościoła. I wydaje mi się, że wyniosłam od nich bardzo wiele. I mam nadzieję, że na starość przekażę swoim wnukom czy dzieciom tyle, ile dziadkowie mi. Bo naprawdę wiele im zawdzięczam.

Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych obchodzony jest w Kościele katolickim w czwartą niedzielę lipca, blisko wspomnienia liturgicznego dziadków Jezusa Chrystusa – św. Anny i św. Joachima, które przypada 26 lipca.

CZYTAJ: Sprowadził pomoc i uratował seniora. Udana akcja ratunkowa w Józefowie

Dzień ten ustanowił papież Franciszek

Dzień ten ustanowił papież Franciszek, podkreślając, że głos osób starszych jest cenny, “ponieważ wyśpiewuje chwałę Bogu i strzeże korzeni narodów”.

W orędziu na tegoroczny Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych papież napisał, że – Bóg pragnie, aby tak jak Maryja z Elżbietą, młodzi radowali serca starszych i czerpali mądrość z ich doświadczeń życiowych. Przede wszystkim Pan pragnie, abyśmy nie pozostawiali osób starszych samym sobie, abyśmy nie spychali ich na margines życia, co niestety zdarza się dziś nazbyt często – wskazał papież.

Zwrócił uwagę, że “przyjaźń osoby starszej pomaga młodemu człowiekowi nie sprowadzać życia do teraźniejszości i pamiętać, że nie wszystko zależy od jego zdolności”. – Z kolei dla osób starszych obecność osoby młodej otwiera nadzieję, że to, co przeżyli, nie zostanie utracone, a ich marzenia zostaną zrealizowane – dodał.

W ocenie papieża kontakt młodych ze starszymi jest wyjściem “poza doraźność, w której zamyka (ich) rzeczywistość wirtualna, często odwracająca uwagę od konkretnych działań”, a dla najstarszych to kwestia tego, “by nie rozpamiętywać słabnących sił i nie żałować utraconych możliwości”. – Patrzmy w przyszłość! Dajmy się kształtować łasce Bożej, która z pokolenia na pokolenie uwalnia nas od bezruchu w działaniu i żalu za przeszłością – wezwał papież. Następca Świętego Piotra zachęcił także młodych do konkretnych gestów wobec osób starszych.

Dziadkowie Jezusa

Kult dziadków Jezusa rozwijał się równolegle do kultem Matki Bożej. Na przełomie IV-V w. w Jerozolimie przy sadzawce Betezda zbudowany został kościółek ku czci św. Joachima i św. Anny, gdzie według podań miał znajdować się ich grób. Inne źródła wskazują jednak, że rodzice Maryi zostali pochowani na Górze Oliwnej.

Około roku 550, cesarz Justynian wybudował w Konstantynopolu bazylikę ku czci św. Anny, gdzie w 710 r. miały zostać przeniesione jej szczątki. Na Zachodzie Europy pierwszy kościół i klasztor św. Anny stanął w 701 r. we Floriac koło Rouen.

Najstarszy wizerunek św. Anny pochodzi z VIII w. i jest w kościele S.M. Antiqua w Rzymie. Z tego samego okresu pochodzi fresk przedstawiający św. Annę, pochodzący z Faras w Numidii.

Obchody święta św. Anny na Wschodzie w 710 r. wprowadził cesarz Justynian II. 21 czerwca 1378 r. papież Urban VI bullą “Splendor aeternae gloriae” zezwolił na obchodzenie tego święta w Anglii. Papież Juliusz II w 1522 r. rozszerzył je na cały Kościół i wyznaczył na 20 marca.

Wspomnienie św. Joachima i św. Anny zostało chwilowo zniesione w 1568 r. Jako powód podano, że o rodzicach Maryi nie ma żadnej wzmianki w Ewangeliach. Przywrócił je papież Grzegorz XIII w 1584 r. podając, jako datę ich liturgicznego wspomnienia 26 lipca.

MaK / PAP / opr. ToMa

Exit mobile version