8 milionów złotych otrzymał oddział psychiatrii dzieci i młodzieży w Szpitalu Neuropsychiatrycznym w Lublinie. Ministerstwo Zdrowia przekazało środki w ramach wieloletniego programu wsparcia psychiatrii dziecięcej.
Łącznie resort zdrowia przeznaczył 80 milionów złotych na program wsparcia psychiatrii dziecięcej. W ramach tego programu, do Ministerstwa Zdrowia zgłosiło się 38 psychiatrycznych podmiotów leczniczych.
Godne miejsce do funkcjonowania
– Wyłoniliśmy z nich 26 ośrodków, czyli około 70 procent wszystkich oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży – mówi wiceminister zdrowia Marcin Martyniak. – Lublin i ten szpital, na terenie którego się znajdujemy, otrzyma te środki w rekordowej ilości 8 milionów złotych, to jest 10-procentową alokację całości programu. To pokazuje istotę i charakter tego ośrodka. W ramach tego konkretnego wsparcia, niespełna 8-milionowego ze strony Ministerstwa Zdrowia (gdyż tutaj również wchodzi w grę wkład własny szpitala, a całościowa wartość inwestycji to jest powyżej 8 mln złotych) będą zmodernizowane, zaadaptowane i unowocześnione sale chorych na oddziale psychiatrycznym dla dzieci i młodzieży, łącznie z wyposażeniem sprzętowym. Będzie również niezwykle istotna rzecz w przypadku tej placówki – modernizacja windy.
CZYTAJ: Adam Niedzielski: Ogromny wzrost wydatków na psychiatrię dziecięcą
– To będzie kompleksowa modernizacja – uzupełnia dyrektor Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublinie Piotr Dreher: – Oddział będzie całkowicie zmodernizowany. Dodatkowo będzie również zabezpieczona winda na dwa piętra. Oddział powstanie tak naprawdę od zera, bo wszystko będzie wymienione. W ramach środków finansowych będzie też dostarczony sprzęt na oddział dziecięcy. Te dwa piętra będą przeznaczone dla dzieci i młodzieży. Będzie tu zakład opiekuńczo-leczniczy dla dzieci i młodzieży z głębokimi upośledzeniami, które nie mogą sobie poradzić w życiu codziennym. Stworzymy dla nich godne miejsce do funkcjonowania.
“Wypada pogratulować”
– To bardzo ważny szpital na Lubelszczyźnie – mówi minister zdrowia Adam Niedzielski. – Dzisiaj jesteśmy w szpitalu, który oferuje opiekę dla prawie połowy wschodniej Polski. To ogromny ośrodek, który bierze na siebie odpowiedzialność nie tylko za opiekę specjalistyczną, ale też środowiskową. Pan dyrektor przedstawił ambicje i plany rozbudowy w innych miejscowościach możliwości opieki psychiatrycznej realizowanej przez ten ośrodek, więc wypada mi tylko podziękować i pogratulować poczucia odpowiedzialności. Mam nadzieję, że ta inwestycja jest pierwszym krokiem do tego, żeby ta infrastruktura w całej Polsce była na przyzwoitym poziomie.
Dyrektor Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublinie podziękował ministrom za dostrzeżenie problemu w psychiatrii dziecięcej. Jak zaznaczył, problemów psychicznych u dzieci i młodzieży jest coraz więcej: – Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom robimy krok po kroku działania dotyczące rozbudowy, wsparcia środowiskowego dla dzieci i młodzieży. Chcielibyśmy objąć tymże wsparciem 20 procent województwa lubelskiego- mamy tutaj podpisane stosowne porozumienia z Kuratorium Oświaty – a także rozwinąć poradnię zdrowia psychicznego z psychiatrą dziecięcym na terenie Lubelskiego w trzech ośrodkach: Chełmie, Lublinie i Cholewiance w powiecie puławskim. Do tego dochodzi leczenie szpitalne, które jest u nas i u nas zostanie. Ze swojej strony mogę zapewnić, że za – myślę – 2 lata regionalne centrum będzie jak najbardziej gotowe – stwierdził Piotr Dreher.
Wsparcie systemowe
– Te 8 milionów złotych na inwestycję w Lublinie to nie tylko środki na poprawę bezpieczeństwa pacjentów i personelu, nie tylko na poprawę komfortu i sytuacji progodnościowej pacjentów, ale również, a może przede wszystkim, na wsparcie systemowe – zaznacza wiceminister Martyniak. – Nie jest to ostatnia możliwość pozyskania pieniędzy. Kolejne, w postaci choćby około miliardowych środków z funduszy europejskich czy też planowanych konkursów, będą realizowały perspektywę propacjencką.
Jak powiedział w Lublinie minister zdrowia Adam Niedzielski, w ostatnich latach wydatki na psychiatrię dziecięcą wzrosły czterokrotnie. Negocjowane są także środki unijne z programu FEnIKS! na ponad miliard złotych, a w parlamencie procedowana jest poprawka, która umożliwi wykorzystanie Funduszu Medycznego na finansowanie psychiatrii.
Minister Niedzielski zaznaczył także, że „głównym założeniem zmiany modelu funkcjonowania psychiatrii [zarówno dziecięcej, jak i dla osób dorosłych – red.] jest deinstytucjonalizacja, czyli przeniesienie ciężaru opieki psychiatrycznej ze szpitali w kierunku opieki środowiskowej”.
EwKa/ opr. DySzcz
Fot. Krzysztof Radzki